Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Inwestycje warte 14 mln zł i mieszkańcy, którzy kochają swoje miasto
Piątek,     24 / 02 / 2017

W wypełnionym do ostatniego miejsca klubie „Kopernik” odbyło się wczoraj spotkanie Prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy z mieszkańcami Osiedla Stare Miasto. Rozmawiano m.in. o inwestycjach (tych wykonanych i zaplanowanych, w tym przy współudziale środków unijnych), bezpieczeństwie oraz utrzymaniu porządku. Nie brakowało podziękowań.

Tradycyjnie od godz. 16.30 do dyspozycji mieszkańców w sprawach indywidualnych byli przedstawiciele poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta Inowrocławia oraz jednostek miejskich i policji.

Spotkanie z mieszkańcami Prezydent Inowrocławia rozpoczął od omówienia tych kwestii, które przedstawiono podczas ubiegłorocznych rozmów. I tak, zgodnie z zasadą: mieszkańcy informują – urzędnicy starają się zrealizować, w ciągu ostatniego roku wykonano m.in. następujące zadania: doświetlenie końcowego fragmentu ul. Królowej Jadwigi, naprawa pokrycia dachowego przy ul. Orłowskiej 39, naprawa rury spustowej przy ul. Składowej 8, gdzie także wymieniono instalację elektryczną w piwnicy oraz zdemontowano donice betonowe ustawione wzdłuż ulicy, zlikwidowano problem hałasujących pokryw na studniach kanalizacyjnych w ul. Libelta i Marcinkowskiego, wykonano projekt organizacji ruchu i wprowadzono oznakowanie polegające na umożliwieniu wjazdu taksówek w ul. 6 Stycznia, zwiększono częstotliwość kursowania autobusów linii nr 10 (w dni powszednie). Wśród inwestycji zrealizowanych w ubiegłym roku należy wymienić m.in. przebudowę alejek na Skwerze Sybiraków, budowę parkingu przy SP nr 16, oświetlenie placu zabaw przy ul. Toruńskiej, oświetlenie ul. Radosnej, remont chodników przy ul. Chociszewskiego 7, Składowej oraz przy ul. Grodzkiej, remont nawierzchni polegający na przełożeniu kostki w ul. Kurka, utwardzenie nawierzchni gruntowej na nowo powstałych drogach w rejonie ul. Kurka, remont chodnika na drodze wewnętrznej (od ul. Toruńskiej 30).

- Aż 14 mln zł kosztować będą inwestycje, które chcielibyśmy zrealizować pozyskując aż 85% dofinansowania ze środków unijnych. Warunkiem jest uzyskanie tego wsparcia – zapowiedział prezydent Ryszard Brejza. A jakie to będą inwestycje? Przede wszystkim uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej ulic: Stare Miasto, Młyńska, Plebanka, Poprzeczna i Przypadek. Jak podkreślił prezydent, w przypadku braku możliwości pozyskania na ten cel środków unijnych, inwestycje te również będą planowane do realizacji, ale z rozłożeniem rozpoczęcia ich wykonania na kolejne lata.

Wśród pozostałych prac zaplanowanych na Starym Mieście warto wymienić m.in. projekt tymczasowego utwardzenia ulic: Droga do Lotniska, Ikara, Dedala, Śliwaka, Rakoczego, Dankowskiego, Radosnej, Szczęśliwej i odcinka ul. Szybowcowej (i po zakończeniu prac kanalizacyjnych wykonanie tej inwestycji), projekt przebudowy nawierzchni Skweru Andrzeja Szwajkerta, projekt oświetlenia przejścia pomiędzy budynkami przy ul. NMP 19 i Toruńskiej 30 oraz drogi dojazdowej do budynku przy ul. Toruńskiej 30, remont chodników przy ulicach: Zientarskiego, Mała Andrzeja i 6 Stycznia, remont jezdni ul. Kilińskiego, budowa chodnika przy ul. Kurka (do SP nr 16). Planowane jest również wykonanie dokumentacji (realizacja w ciągu 3 lat) przebudowy ul. Błonie oraz łącznika od ul. Toruńskiej do ul. Długiej.

Podczas spotkania zachęcano do zgłaszania propozycji do Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta na lata 2016-2022, obejmującego m.in. Stare Miasto. Więcej na temat programu piszemy TUTAJ.

W związku ze zmianami oświatowymi wprowadzonymi przez rząd, zlikwidowane zostanie Gimnazjum nr 1. Docelowo na Starym Mieście będą trzy szkoły podstawowe – nr 1, 2 i 16.

Wśród kwestii poruszanych przez mieszkańców były m.in. sprawy z zakresu utrzymania porządku w centrum miasta, bezpieczeństwa. Pytano o możliwości m.in.: zwiększenia patroli policji i straży miejskiej, postawienia nowych koszy na śmieci, lepszego oświetlenia przejść dla pieszych, zmiany trasy autobusów linii nr 26. Nie brakowało słów podziękowań: - Kocham moje miasto. Pod koniec ubiegłego roku przyjechała do mnie rodzina i byli oczarowani Solankami. A jako kibic Noteci, serdecznie dziękuję Panu Prezydentowi za wspieranie koszykówki.

Wśród tematów ogólnomiejskich, wiele miejsca poświęcono stworzonej przez miasto koncepcji remontu placu przed dworcem PKP oraz przebudowie ul. Magazynowej wraz z powstaniem tunelu łączącego z dworcem oraz stworzeniem parkingu na ponad 100 samochodów (wraz z oświetleniem ledowym, monitoringiem). Będzie winda dla osób niepełnosprawnych. – Mając wstępną deklarację ze strony marszałka województwa o pozyskaniu wsparcia unijnego w wysokości 85% wartości zadania (ok. 7-8 mln zł), zdecydowaliśmy się zaplanować tę inwestycję – mówił prezydent Ryszard Brejza. Aby w ogóle było możliwe ubieganie się o wsparcie unijne, konieczna okazała się zmiana kategorii ul. Magazynowej na drogę wojewódzką, co udało się zrealizować. Termin rozpoczęcia inwestycji uzależniony jest w dużej mierze od terminów przekazania gruntów przez spółki PKP. Prezydent informował, iż o ile w przypadku ul. Magazynowej (po przekształceniu jej w drogę o kategorii wojewódzkiej) jest możliwość ubiegania się o wsparcie unijne, to w przypadku np. ulic osiedlowych, już o takie dofinansowanie nie można się starać.

Natomiast od 11 czerwca br. PKP planuje, iż na stacji Inowrocław Rąbinek będą zatrzymywały się pociągi łączące Inowrocław z Warszawą. Miasto w związku z tym zadeklarowało oświetlenie ciągu pieszo-rowerowego od al. 800-lecia Inowrocławia do ul. Budowlanej oraz wykonanie parkingu tymczasowego na ok. 10 samochodów oraz uruchomienie dodatkowych kursów autobusów miejskich.  

Wielu mieszkańców korzystało z możliwości uzyskania tzw. Koperty Życia. Było też stanowisko, w którym można było złożyć wniosek o Kartę Inowrocławianina. Dla mieszkańców przygotowano także nowe wydawnictwo „Ile kosztuje miasto?” Przedstawia ono w przystępny sposób, na grafikach i obrazkach to, co składa się na budżet Inowrocławia. Przypominano również o systemie SISMS umożliwiającym otrzymywanie wiadomości np. o planowanych wydarzeniach kulturalnych, ale także o takich zagrożeniach jak gwałtowane ulewy itp.

 Wszystkim smakowały pączki - wszak spotkanie z mieszkańcami odbyło się w Tłusty Czwartek.

Przypominamy, dziś o godz. 16.30 w Szkole Podstawowej nr 11 odbędzie się spotkanie z mieszkańcami Osiedla Solno.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
Gospodarka odpadami
Środa, 15-07-2020
Dziś imieniny
Henryka, Igi, Włodzimierza
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
al. Ratuszowa 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: