Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie
Adres:
Plebanka 10
Miasto:
88-100 Inowrocław
Tel:
52 357 29 40
Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie

Największym w mieście kościołem jest monumentalna świątynia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie przy ul. Plebanka 10, wzniesiona w latach 1898-1900 z inicjatywy księdza Antoniego Laubitza, według projektu berlińskiego architekta Augusta Rincklake.

Ta neoromańska świątynia jest długa na 72 m i szeroka na 25 m i może pomieścić 3000 osób. Widoczna w całej okolicy 77-metrowa wieża kościoła jest doskonałym punktem orientacyjnym i swego rodzaju symbolem Inowrocławia. Bogaty wystrój wnętrz, a szczególnie cenne mozaiki i rzeźby, będące dziełem Władysława Marcinkowskiego, nawiązują do polskich tradycji narodowych. Dotyczy to zwłaszcza tympanonu zachodniego z wizerunkiem Matki Boskiej w koronie oraz nieistniejącego już portalu północnego, na którym wyrzeźbiona była scena z Piastem i Rzepichą przyjmujących aniołów.

Ta płaskorzeźba została zniszczona podczas katastrofy z 9 kwietnia 1909 roku, kiedy zapadła się część północnej ściany świątyni.

W 1929 roku, w roku ponownego otwarcia kościoła dla wiernych (dokładnie 18 grudnia) został ochrzczony Józef Glemp, przyszły Prymas Polski i Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
Czwartek, 01-10-2020
Dziś imieniny
Heloizy, Igora, Remigiusza
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
STACJA METEO INOWROCŁAW: