e Inowrocław W Szymborzu przywoływali panny

Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Galerie:
W Szymborzu przywoływali panny
Niedziela,     16 / 04 / 2017
W Szymborzu przywoływali panny
Niedziela,     16 / 04 / 2017

Po raz sto osiemdziesiąty piąty „kawalerowie Szymborscy” zorganizowali w Niedzielę Wielkanocną Przywołówki. To stary obyczaj niespotykany już współcześnie nigdzie poza Szymborzem.

Tradycyjnie Przywołówki odbywają się w Niedzielę Wielkanocną – po mszy św. ofiarowanej za zmarłych członków klubu. W asyście muzyków z dętej orkiestry górniczej, kawalerowie maszerują pod ambonę ustawioną w pobliżu stawu.

Przywołówki rozpoczynają się od formułki: Teraz prosimy szanowne obywatelki i obywateli, aby nam nie przeszkadzali, a w spokoju wysłuchali tego, co nastąpi. A która z panienek nie będzie zadowolona, niech sobie przypomni zeszły rok, czy przypadkiem sobie nie zasłużyła. Wierszyki rozpoczynają się od stałej formułki, która brzmi: Pierwszy numer u Pana… Zmienia się tylko numeracja i nazwisko właściciela domu. W wierszykach wychwalane są zalety panien, o ile na to zasługują. Jeśli dodatkowo zostały wykupione u członków klubu, mogą spać spokojnie. W takim przypadku w wierszyku pojawia się zdanie: Niech śpi, niech się nie boi, bo za nią kawaler stoi. Ten ją wykupił! A na czym polega owo wykupienie panien? Otóż, przed dwa ostatnie tygodnie Wielkiego Postu wieczorami członkowie klubu czekają na kawalerów z Szymborza. Ci – zgodnie z tradycją – winni pojawić się w siedzibie klubu, by wykupić dziewczyny. W Wielką Sobotę członkowie komitetu przystępują do ułożenia tekstów przywołowek i spisania ich w księdze, która zamykają wpisem: My niżej podpisani członkowie komitetu zamykamy tę księgę do roku przyszłego z tą myślą, że nie damy upaść tej pięknej tradycji jaką rokrocznie obchodzimy na Kujawach.

W 2004 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Szymborskiemu Stowarzyszeniu Klubu Kawalerskiego nagrodę honorową i medal im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Natomiast w 2016 r. Przywołówki zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

W tym roku przypadła 185. rocznica Przywołówek. W z okazji tak znamienitego Jubileuszu, w Szkole Podstawowej nr 10 odbyła się dziś uroczystość. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
Dotacje na wymianę źródeł ogrzewania
Wtorek, 22-06-2021
Dziś imieniny
Pauliny, Sabiny, Tomasza
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
28
29
30
STACJA METEO INOWROCŁAW: