Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Ostateczne dane badania powietrza korzystne dla Inowrocławia
Piątek,     31 / 03 / 2017

Bardzo korzystne dla Inowrocławia są ostateczne dane dotyczące czystości powietrza opublikowane przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska. Zadają one kłam kolportowanym w styczniu opiniom, które miały wzbudzać niepokój mieszkańców.

WIOŚ, czyli niezależna instytucja powołana do diagnozowania zagrożeń środowiskowych, podała, że w ciągu całego ubiegłego roku w Mątwach stwierdzono 31 przekroczeń, a przy ul. Solankowej – 21.

Inowrocław znalazł się tym samym wśród niewielu miast województwa, które nie zanotowały dopuszczalną normę liczby przekroczeń.

Zdecydowanie gorsze powietrze jest w Bydgoszczy, Grudziądzu, Toruniu, Włocławku, Brodnicy czy Nakle. W tym ostatnim mieście zanotowano aż 106 przekroczeń.

Warto także zaznaczyć, że liczba przekroczeń w Mątwach jest bliska temu, co stwierdzono w Ciechocinku, gdzie badania są prowadzone - nomen omen – przy ul. Tężniowej.

Dane Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska są ostateczne i muszą być brane pod uwagę przez wszystkie inne instytucje. Potwierdzają one to, o czym Miasto informowało już w styczniu – że kiedy większość miast w Polsce tonęła w oparach trującego smogu, Inowrocław nie był ani na moment zagrożony pod tym względem, choć okresowo parametry czystości powietrza obniżyły się, bo jesteśmy częścią Polski, a nie wyspą na morzu.

- Nie oznacza to, że jesteśmy zadowoleni ze stanu powietrza w mieście. Nie spoczywamy na laurach i mamy jeszcze wiele do zrobienia. Są dni, w których słusznie narzekamy na stan powietrza. Potrzebujemy wsparcia finansowego i decyzyjnego ze strony rządu i województwa kujawsko-pomorskiego – mówi Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza.

Przypomnijmy, że Inowrocław wykorzystuje wszystkie posiadane możliwości dla poprawienia czystości powietrza:

- zapewniamy dopłaty do wymiany pieców z węglowych na ekologiczne w wysokości 25 procent poniesionych kosztów

- wspieramy rozbudowę sieci miejskiej Zakładu Energetyki Cieplnej oraz gazowej

- wymieniliśmy autobusy komunikacji miejskiej na ekologiczne (hybrydowo-elektryczne) i szykujemy się do zakupu kilkunastu kolejnych

- wywalczyliśmy budowę obwodnicy

- Straż Miejska kontroluje piece węglowe pod kątem spalania w nich odpadów

- edukujemy dzieci i młodzież drukując bajki, ulotki oraz organizując spotkania w placówkach, przygotowując konkursy

To, czego nam brakuje w działaniach innych organów władzy:

Prawne - wprowadzenie zakazu palenia miałem węglowym, sprzedaży kotłów węglowych niespełniających norm unijnych, brak mobilizowania do podłączania się nieruchomości do sieci ciepłowniczych znajdujących się obok nich

Finansowe - przywrócenie zlikwidowanego przez rząd programu KAWKA, czyli kilkudziesięcioprocentowych dopłat do wymiany kotłów węglowych oraz stałego dodatku dla najbiedniejszych na zakup energii cieplnej, wprowadzenie dotacji przez marszałka.

Jak z powyższego wynika, bardziej czyste powietrze możemy mieć, jeśli zostanie zmieniona polityka państwa w tym zakresie, bowiem my wykorzystujemy wszystkie dozwolone możliwości. Z zadowoleniem przyjmiemy w tym zakresie każde oddolne wsparcie w walce o bardziej czyste powietrze.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
InowrocławNaDowóz
Dotacje na wymianę źródeł ogrzewania
Czwartek, 22-04-2021
Dziś imieniny
Łukasza, Kai, Nastazji
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
STACJA METEO INOWROCŁAW: