Dziś świętowaliśmy niezwykły jubileusz, 100-lecie Towarzystwa Śpiewu "Halka" Inowrocław. Z tej okazji w Teatrze Miejskim odbył się uroczysty koncert w wykonaniu jubilatów.
Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru oraz prezentacji multimedialnej dotyczącej historii Towarzystwa Śpiewu "Halka". Podczas wydarzenia chór został uhonorowany Złotą Odznaką z Brylantem, którą wręczył prof. dr hab. Janusz Stanecki - prezes Oddziału Bydgoskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Towarzystwo Śpiewu "Halka" z Inowrocławia powstało 3 czerwca 1923 roku. Chór na stałe wpisał się w życie kulturalne naszego miasta i Kujaw. Przez te lata w chórze śpiewały setki mieszkańców Inowrocławia i okolicznych miejscowości. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień.
Miasto podczas wydarzenia reprezentował Wojciech Piniewski, zastępca prezydenta Inowrocławia, który w imieniu włodarza przekazał na ręce prezesa Eugeniusza Kubskiego, list wraz z życzeniami i statuetkę.
Gratulacje i życzenia przekazał także Tomasz Marcinkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Inowrocławia oraz Adriana Szymanowska, naczelnik Wydziału Kultury Promocji i Komunikacji Społecznej.
Honorowy patronat nad koncertem z okazji 100-lecia Towarzystwa Chóru "Halka" objął między innymi Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.
Przeprowadziliśmy rozmowę z prezesem Towarzystwa, Eugeniuszem Kubskim, który od blisko 36 lat zarządza "Halką” wraz z dyrygentem Waldemarem Szafrańskim.
Redakcja (R): Trudno będzie w kilku zdaniach określić Towarzystwo Śpiewu "Halka" ze 100-letnią tradycją, ale może Pan spróbuje?
Eugeniusz Kubski (EK): Uniwersalność, różnorodność i artystyczna wartość repertuaru pozwala chórowi prowadzić aktywną działalność koncertową oraz uczestniczyć w licznych festiwalach i konkursach muzycznych, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Działalność "Halki" obfituje w niezapomniane i doniosłe wydarzenia. Swoim śpiewem "Halka" dodaje splendoru wielu wydarzeniom kulturalnym, patriotycznym i religijnym.
R: Kto tworzy "Halkę"?
EK: Członkowie Towarzystwa to ludzie zakochani w muzyce i sztuce. Dowodem na to są wojaże zagraniczne, połączone z koncertami. Chórzyści odwiedzili pół Europy, m.in. kilkakrotnie Niemcy, Francję, Austrię, Czechy, Węgry, Szwecję, Danię, Macedonię, Litwę, Ukrainę, Hiszpanię, prezentując własny program artystyczny. "Halka" śpiewa nie tylko po polsku, ale również po angielsku, niemiecku, francusku, hiszpańsku, czesku, słowacku i po łacinie, a nawet w języku Zulusów. Przypomnę także, że zespół nagrał w swej karierze 3 płyty.
R: Talent chórzystów doceniany jest nie tylko przez publiczność – z pewnością jest się czym pochwalić. Jednak konkursy to coś więcej, niż tylko walka o zwycięstwo.
EK: Oczywiście. W swej długoletniej działalności możemy poszczycić się wieloma sukcesami. Październik 2022 roku należał do wyjątkowo szczęśliwych dni "Halki", bo właśnie wtedy jesteśmy posiadaczami Grand Prix Wojewódzkiego Konkursu Chórów i Orkiestr o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Rok 2023 zaczął się od przyznania chórowi przez Radę Instytutu Prymasa Józefa Glempa statuetki "Ku chwale".
Każdy udział w konkursie niesie za sobą bagaż nowych doświadczeń dla chóru. Mamy możliwość posłuchania innych zespołów prezentujących swoje umiejętności często na bardzo wysokim poziomie pod względem śpiewu i doboru repertuaru. To dla nas ważna lekcja, z której wynosimy chęć do dalszego rozwoju, sięgania po coraz trudniejsze utwory, ale przede wszystkim dalsze kultywowanie tradycji śpiewu chóralnego.
Dziękuję za rozmowę.