Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Zmiana nazwy ulicy Alejnika zostanie zaskarżona
Środa,     09 / 12 / 2020

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Inowrocławia, zgodnie z zapowiedziami, z inicjatywy Prezydenta Miasta Inowrocławia przyjęto uchwałę w sprawie wniesienia skargi na zarządzenie wojewody o zmianie nazwy ulicy Alejnika. 

Przypominamy, że 24 listopada br. Wojewoda Kujawsko-Pomorski zmienił zarządzeniem zastępczym nazwę ulicy Iwana Alejnika, na Tadeusza Chęsego. Zarządzenie zostało dostarczone Prezydentowi Miasta Inowrocławia 5 grudnia br. Wojewoda uznał, cytując opinię Instytutu Pamięci Narodowej, że dotychczasowa nazwa ulicy - Iwana Alejnika, jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.

Uzasadnienie zarządzenia zastępczego ogranicza się jedynie do krótkiego opisu życiorysu Iwana Alejnika oraz do negatywnej oceny działalności Armii Czerwonej w Polsce, w znacznej części po jego śmierci. Nie przedstawiono jednak żadnych dowodów ani poszlak, że Iwan Alejnik był zbrodniarzem lub sprawcą czynów o charakterze antypolskim. 

Warto nadmienić, iż Wojewoda Kujawsko-Pomorski zwrócił się do IPN o wydanie przedmiotowej opinii w dniu 29 września 2017 r. Działania związane z poszukiwaniem materiałów stanowiących podstawę do wydania opinii trwały aż trzy lata, a efektem tych działań jest zaledwie kilka zdań bezpośrednio dotyczących Iwana Alejnika, przedstawiających fakty powszechnie znane i publikowane. 

- Zarządzenie o zmianie nazwy ulicy jest niezgodne z prawem, ponieważ nie wykazano w nim, aby dotychczasowy patron ulicy spełniał wymogi ustawy o dekomunizacji. W związku z powyższym, poprosiłem radnych o zgodę na złożenie do sądu administracyjnego skargi na zarządzenie wojewody – mówi prezydent Ryszard Brejza.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
Wtorek, 19-01-2021
Dziś imieniny
Erwiny, Henryka, Mariusza
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
STACJA METEO INOWROCŁAW: