Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
Inwestuj Inowrocław
Galerie:
Spotkanie z Edmundem Borowskim
Czwartek,     30 / 03 / 2017
Hymn, Orzełek na koszulce i… powrót do Inowrocławia
Czwartek,     30 / 03 / 2017

Jak sam wspomina, na podwórku przy ul. Dworcowej, gdzie spędził większość dzieciństwa osiągał rekordy w ilości wybitych szyb. Po latach – podczas Mistrzostw Europy i Polski zdobywał najwyższe laury, uczestniczył w igrzyskach olimpijskich. Mowa o Edmundzie Borowskim, który gościł dziś w Saloniku Literacko-Artystycznym.

Rozsławił Pan nasze miasto. Jesteśmy dumni i pamiętamy o tym, co Pan osiągnął. Zawsze kierował się Pan zasadą fair play, o której warto pamiętać w czasach jakże innych od tych, gdy wspinał się Pan na sportowe szczyty. Serdecznie gratuluję i dziękuję za te lata, które oddał Pan dla sportu – mówił podczas dzisiejszego spotkania Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Wspomnieniom nie było końca. Mistrz opowiedział o dzieciństwie spędzonym w Inowrocławiu, początkach kariery sportowej, pierwszych sukcesach. – To był inny sport i możliwości niż dziś. Dla mnie wiele znaczyło, że dzięki sportowi mogłem wyjechać np. do Rzymu, spotkać się z Ojcem Świętym – mówił Edmund Borowski. Nie zabrakło ciepłych słów na temat trenerów, zawodników, z którymi wspólnie trenował. Pytany o te szczególne momenty wspominał: – Ta chwila, kiedy stoi się na podium, ma się Orzełka na koszulce i słyszy się hymn państwowy… Pamiętam to jakby wczoraj. To pozostanie na zawsze. Karierę Edmunda Borowskiego przerwała (miał wtedy 28 lat) kontuzja. Później pracował m.in. z piłkarzami, a także był fizjoterapeutą w sanatorium oraz inowrocławskim szpitalu. Wreszcie to właśnie z Inowrocławia pochodzi żona Pana Edmunda, która również była obecna w saloniku. W spotkaniu uczestniczyli też m.in. Zastępca Prezydenta Inowrocławia Wojciech Piniewski, Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu Magdalena Kaiser, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Wiesława Pawłowska. W holu biblioteki miejskiej otwarto okolicznościową wystawę poświęconą osiągnięciom sportowym Mistrza.

Przypomnijmy, Edmund Borowski to zdobywca złotego medalu w sztafecie 4x400 m na Mistrzostwach Europy w 1966 r., trzykrotny halowy wicemistrz Europy w sztafetach, trzykrotny mistrz Polski (1967, 1968 i 1971), uczestnik igrzysk olimpijskich w Meksyku. Przed dwoma laty wyróżniony przez Prezydenta Inowrocławia tytułem „Zasłużony dla sportu w Inowrocławiu”.

 

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Budżet Obywatelski
Wtorek, 22-05-2018
Dziś imieniny
Emila, Neleny, Romy
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: