Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
Inwestuj Inowrocław
Konstruktywne spotkanie w Mątwach
Środa,     15 / 11 / 2017

Kilkadziesiąt osób wzięło dziś udział w spotkaniu Prezydenta Inowrocławia z mieszkańcami Mątew. Rozmawiano o tym, co w ciągu ostatniego roku udało się wykonać, o planach na 2018. Dyskutowano również o bieżących problemach.

Takie spotkania są bardzo ważne. Każdy zgłoszony problem, czy wniosek jest przez urzędników analizowany. Staramy się, aby wszystko to, co tylko jest możliwe do wykonania, zostało zrealizowane. Jeśli nie ma takiej możliwości, to wyjaśniamy dlaczego – mówił Prezydent Ryszard Brejza.

W pierwszej części spotkania w sprawach indywidualnych można było porozmawiać m.in. z naczelnikami wydziałów Urzędu Miasta, szefami miejskich instytucji i służb. Od godz. 17.00 rozpoczęła się debata z Prezydentem Inowrocławia Ryszardem Brejzą. Podczas ubiegłorocznej dyskusji zgłoszono ponad trzydzieści spraw i wniosków, z których zdecydowana większość została zrealizowana. Warto w tym miejscu wymienić budowę ul. Kamiennej oraz chodnika przy ul. Bagiennej. Inwestycje te za prawie pół miliona złotych zostały zrealizowane. Podobnie jak m.in. wzmocnienie nawierzchni ul. Pokojowej – za blisko 300 tys. zł, oświetlenie ul. Mątewskiej do obwodnicy, remont chodnika ul. Polnej – pierwszy etap wykonano i do przetargu zgłoszono kolejny. Mieszkańcy Mątew w ubiegłym roku pytali także m.in. o rozbudowę sieci ciepłowniczej. Zakład Energetyki Cieplnej po zakończeniu sezonu grzewczego 2016/2017 przystąpił do budowy sieci cieplnej ul. Objazdowej, Poznańskiej w kierunku ul. Chemicznej oraz w kierunku ul. Maćkowskiego. Rozpocznie się też przebudowa sieci cieplnej na odcinku od ciepłowni Rąbin K-1 przy ul. Torowej do istniejącej sieci cieplnej przy ul. Staropoznańska-Objazdowa. Mieszkańcy w 2017 r. prosili również o odwodnienie odcinka ul. Wiejskiej od ul. Mątewskiej do rowu szymborskiego. Został zlecony projekt, w ramach którego kanalizacja deszczowa będzie prowadzona wzdłuż ulicy Rzecznej (do Noteci), a kanalizacja sanitarna do kolektora w ul. Polnej. Przypomniano również o postulowanej przebudowie lub budowie dróg tymczasowych. Jak się okazało, od września do listopada br. miasto ogłosiło przetargi na te prace, ale do dziś żaden przetarg nie został rozstrzygnięty, głównie dlatego, że – co jest problemem ogólnopolskim – brakuje do tego typu prac chętnych firm. To właśnie dla mieszkańców Mątew niezwykle istotną inwestycją było powstanie obwodnicy, dzięki czemu m.in. znacznie zmniejszył się ruch.

Wśród inwestycji zgłoszonych do projektu budżetu na 2018 r. warto wymienić: przebudowę ul. Słonecznej, opracowanie dokumentacji budowy drogi przy przystani na Noteci, budowę alejek parkowych i placu zabaw przy ul. Poznańskiej, budowa ścieżek rowerowych przy ul. Staropoznańskiej (odcinek od ul. Popowickiej do ul. Torowej i odcinek od ul. Budowlanej do torów), kanalizację deszczową w ciągu ul. Staropoznańskiej – odcinek pod torami kolejowymi, oświetlenie ul. Fiołkowej. W ramach Budżetu Obywatelskiego powstaną także tereny rekreacyjne przy ul. Dyngusowej. – Dziękuję tym, którzy zgłosili projekt i brali udział w głosowaniu. To dzięki Państwa zaangażowaniu inwestycja ta zostanie zrealizowana – mówił Prezydent Ryszard Brejza. Z pewnością istotnym zadaniem do realizacji w przyszłym roku będzie – wart prawie 300 tys. zł – trzeci etap remontu kanalizacji w szkole podstawowej w Mątwach. Planowane są kolejne prace (m.in. remont elewacji) z zakresu Wydziału Gospodarki Lokalowej.

Podczas dyskusji wiele uwagi poświęcono kwestii dofinansowania wymiany ogrzewania na ekologiczne. – W projekcie budżetu na przyszły rok, o co wnioskowali m.in. radni Magdalena Łośko i Patryk Kaźmierczak, wprowadziliśmy zapis o zwiększeniu z 60 tys. zł (tyle jest obecnie) do 140 tys. zł środków przeznaczonych na dofinansowanie wymiany pieców, w których spalany jest węgiel, na ekologiczne ogrzewanie – mówił Prezydent Ryszard Brejza. Poruszono temat projektu rewitalizacji Mątew, w ramach którego ma zostać m.in. zmodernizowany park przy ul. Poznańskiej (po wschodniej stronie). Inwestycja ta będzie możliwa m.in. dzięki temu, że miasto stara się pozyskać aż 85 proc. wartości zadania ze środków unijnych. Mieszkańcy byli podzieleni co do zasadności działania świateł przy ul. Poznańskiej-Mątewskiej. Wnioskowali m.in. o budowę oświetlenia odcinka ul. Pokojowej, montaż ławek.

W trakcie spotkania można też było pobrać wniosek na Kartę Inowrocławianina oraz otrzymać tzw. Kopertę życia.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Budżet Obywatelski
Sobota, 20-10-2018
Dziś imieniny
Ireny, Kleopatry, Witalisa
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
29
30
31
ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: