Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
Inwestuj Inowrocław
Nie palmy w piecach śmieci!
Wtorek,     14 / 11 / 2017

Ponad sto kontroli w ciągu kilku tygodni, tak można podsumować działania straży miejskiej, która sprawdza czy w piecach nie są spalane niedozwolone odpady.

Straż miejska dokonuje kontroli reagując na sygnały przekazywane przez mieszkańców oraz z własnej inicjatywy. Kilka dni temu otrzymała zgłoszenie od mieszkańca dotyczące podejrzenia wypalania odpadów w piecu w jednej z kamienic przy ul. Poznańskiej. Funkcjonariusze podjęli interwencję i ukarali mandatem karnym w wysokości 200 zł osobę, która w swoim mieszkaniu w piecu wypalała odpady komunalne, między innymi kable.

Funkcjonariusze po jakimś czasie ponowili kontrolę pod wskazanym adresem i okazało się, że odpady w piecu nadal są wypalane. Sprawca wykroczenia ponownie został ukarany mandatem karnym.

W ciągu ostatnich kilku tygodni w wyniku przeprowadzonych interwencji ujawniono w 23 przypadkach nieprawidłowości polegających na spalaniu niedozwolonych odpadów w piecach. Wobec sprawców wykroczeń zostały wyciągnięte konsekwencje w postaci mandatów karnych na podstawie ustawy o odpadach. Pobrano również próbkę popiołu, która została wysłana do badań w laboratorium.

Przypominamy, że w piecach nie wolno spalać odpadów komunalnych między innymi - plastikowych pojemników i butelek po napojach, zużytych opon, odpadów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych, elementów drewnianych pokrytych lakierem, odzieży, kolorowych gazet. Spalanie tego typu odpadów w piecu domowym stanowi wykroczenie z ustawy o odpadach - kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu lub karze grzywny, która maksymalnie może wynieść nawet 5 tys. złotych.

Informujemy jednocześnie, że na podstawie art. 379 Ustawy o ochronie środowiska Straż Miejska posiada uprawnienia do kontroli przestrzegania przepisów prawa o ochronie środowiska w tym zakresie.

Właściciel nieruchomości ma prawny obowiązek poddać się kontroli. Nie wpuszczenie na teren nieruchomości lub utrudnianie przeprowadzenia czynności jest przestępstwem określonym w art. 225 Kodeksu Karnego.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Piątek, 16-11-2018
Dziś imieniny
Edmunda, Marii, Marka
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: