Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
Inwestuj Inowrocław
Odkrywanie tajemnic zamku w Inowrocławiu
Poniedziałek,     09 / 10 / 2017

Po realizacji projektów związanych z rocznicami chrztu Polski, bitwy pod Mątwami, Konstytucji 3 Maja i spotkaniem z potomkami M. Bacciarellego i jego twórczością społeczność SP nr 5 postanowiła zaangażować się w działania mające na celu przybliżenie uczniom a może i szerszej publiczności tematu dawnego zamku inowrocławskiego.

Można by powiedzieć, że właściwie nie ma tematu, gdyż zamek nie istnieje. Rzeczywiście jako miasto nie miało szczęścia nie tylko do zamku ale i do innych budowli, które dzisiaj nazwanoby zabytkami – poza zamkiem m.in. wieży ratuszowej, bram miejskich , murów obronnych, kościołów, klasztoru, synagog itp. Zważywszy na nieliczne zachowane pamiątki dawnej chwalebnej przeszłości miasta – stolicy księstwa i województwa - jest rzeczą oczywistą, że obowiązkiem jest zbieranie i poszukiwanie każdej wiadomości lub rzeczy, która mogłaby mieć na celu wzbogacenie wiedzy o tym co minęło, a co jest cząstką tego, co nazywa się naszą spuścizną nie tylko regionalną ale tez narodową a więc i europejską.

Celem programu jest: zebranie wszelkich informacji dotyczących zamku, wykonanie prezentacji, przeprowadzenie konkursu wśród uczniów szkół inowrocławskich, a przede wszystkim wywołanie dyskusji i zaproponowanie fachowych badań naukowych w celu odnalezienia zalegających pod ziemią fundamentów lub murów zamku (przedzamcza) i w miarę możliwości odtworzenie jego zarysu lub nawet wyglądu. Wydaje się , że nie jest to niemożliwe zważywszy chociażby na znane lustracje - opisy zamku i znany wykop z lat 80 – tych ub. wieku itp.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Budżet Obywatelski
Poniedziałek, 23-07-2018
Dziś imieniny
Sawy, Sawosza, Elisawy
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
30
31
ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: