Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Zielony Inowrocław – nowa kampania miejska
Piątek,     31 / 03 / 2017

Dzięki niej oddychamy, a nasze miasto jest ładne. Inowrocławska zieleń. Już i tak bogata, dzięki nowej akcji ma być jeszcze bujniejsza, bardziej kolorowa, przyciągająca wzrok i budząca pozytywne emocje.

Kampania „Zielony Inowrocław” która rozpoczęła się w pierwszych dniach wiosny i będzie trwała do końca roku.

- To my wszyscy tworzymy zielone miasto. Dlatego kampania będzie ukierunkowana na dialog z Państwem, akcentować będziemy Wasz udział, Wasze uwagi i podpowiedzi – mówi Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza.

W Inowrocławiu co roku sadzone są setki drzew i krzewów. Miasto planuje akcję nasadzenia prowadzić z jeszcze większym udziałem mieszkańców. To inowrocławianie będą mogli uczestniczyć w procesie lokalizacji nasadzeń, przy pomocy zieleni upiększać swoje balkony oraz, w ramach akcji, otrzymać drzewko do posadzenia.

Kampania „Zielony Inowrocław” będzie odbywała się na kilku płaszczyznach. Ratusz będzie informował o postępie corocznych nasadzeń w mieście, ale będzie też nowość – w maju każdy mieszkaniec, który dostarczy do mątewskiego zakładu utylizacji posegregowane odpady, otrzyma bezpłatnie sadzonki pelargonii lub begonii.

W ramach akcji Wymieniamy Surowce Wtórne na Sadzonki informujemy, iż kampania miejska bowiem oprócz zazieleniania i ukwiecania ma na celu również zwrócić uwagę i przypomnieć mieszkańcom o możliwości dostarczania odpadów do Punktu Selektywnego Odbioru Odpadów Komunalnych (PSZOK), tak by nieustanie zapobiegać tworzeniu się dzikich wysypisk śmieci i podrzucaniu odpadów w naszym mieście,

Dlatego zapraszamy mieszkańców do wspomnianego punktu, aby przekazać przede wszystkim te surowce wtórne, które mają ponadgabarytowe wymiary i nie mieszczą się w pojemnikach lub workach. Mowa tutaj również o elektrośmieciach, których do pojemników czy kontenerów wyrzucać nie wolno.

Z kolei jesienią, w ramach akcji sprzątania świata, a także w okresie kiedy w mieście corocznie sadzone są nowe drzewa i krzewy, będzie można otrzymać małe drzewka.

Drugie hasło akcji brzmi: „Ukwiecamy Inowrocław”. Jak co roku, w centrum miasta pojawi się sporo kwiatów, ale teraz przyozdobione będą nimi jeszcze bardziej miejskie kamienice, m.in. przy ul. Królowej Jadwigi. Donice z kwiatami pojawią się również w oknach budynków Urzędu Miasta.

- Chcemy pokazać, jak piękne mogą być kamienice w centrum, a uwypuklenie tego piękna poprzez kwiaty w sumie niewiele kosztuje. Chcemy też zachęcić prywatnych właścicieli kamienic do podobnych działań – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Ewa Witkowska.

Miasto planuje również uporządkowanie skwerów, na których dotąd kwiatów nie było zbyt wiele. Na razie w planach są miejsca przy Rynku (od strony ul. Wodnej), przy ul. Armii Krajowej oraz na osiedlach Piastowskim III, Toruńskim i Rąbinie. Czekamy jednak także na zgłoszenia od mieszkańców.

- To inowrocławianie są najlepszym koordynatorem takiej akcji, dlatego czekamy na sygnały o miejscach, w których potrzebne są nasadzenia - apeluje Ewa Witkowska.

W ramach akcji odbędą się konkursy na najładniejszy balkon, ogród oraz ogródek działkowy. Będą w nich mogli brać udział wszyscy mieszkańcy, a nagrody będą bardzo atrakcyjne.

Będziemy też budować świadomość ekologiczną u najmłodszych i przy okazji naszych akcji przeprowadzać pogadanki dla dzieci o znaczeniu zieleni, segregowaniu odpadów czy sprzątaniu po psach.

W ramach kampanii będziemy też przypominać o Pogotowiu Czystości. Nie wszyscy mieszkańcy wiedzą bowiem, że wystarczy zatelefonować pod numer alarmowy Straży Miejskiej 986 i powiadomić, na przykład, o potrzebie oczyszczenia ulicy ze śmieci, konieczności zabezpieczenia studzienek odpływowych, czy poinformować o potrąceniu zwierzęcia przez samochód lub zniszczeniu koszy na śmieci, czy ławek ustawionych na terenach administrowanych przez miasto.

DANE STATYSTYCZNE

W tym roku w Inowrocławiu posadzonych zostanie blisko 150 tysięcy roślin

- w ramach obsady wiosennej 35 tys. bratków (30.450 zł)

- w ramach obsady letniej 112.470 roślin ozdobnych – m.in. 64 tys. begonii, 4020 pelargonii, 20 tys. aksamitek, 15 tys. starców (85.375 zł)

- w ramach obsady jesiennej planuje się posadzenie kilkuset drzew (100.000 zł - wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, wkład własny Miasta 50.000 zł)

Nasadzenia w poprzednich latach

2012 354 drzew 3258 krzewów

2013 319 drzew 580 krzewów

2014 306 drzew 6684 krzewów

2015 283 drzew 781 krzewów

2016 459 drzew 864 krzewów

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
Sobota, 19-09-2020
Dziś imieniny
Januarego, Konstancji, Leopolda
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
STACJA METEO INOWROCŁAW: