Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Kto głosuje, ten się liczy!
Inowrocław liderem niskoemisyjnego publicznego transportu zbiorowego
Piątek,     24 / 01 / 2020

Elektromobilność jest to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w codziennym życiu, mediach, polityce i obejmuje swoim zakresem wszystkie zagadnienia związane z wykorzystaniem pojazdów z napędem elektrycznym. Elektromobilność to nie tylko nowoczesne samochody oraz komfortowe autobusy elektryczne, ale również zagadnienia związane z infrastrukturą ładowania, działaniami badawczo- rozwojowymi oraz edukacyjnymi.

Inowrocław już dziś jest jednym z liderów w Polsce pod względem wykorzystania pojazdówelektrycznych w publicznym transporcie zbiorowym. W chwili obecnej flota pojazdów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) w Inowrocławiu obejmuje 10 autobusów w pełni elektrycznych oraz 18 autobusów hybrydowych, które również w dużej mierze wykorzystują energię elektryczną jako „paliwo”. W przyszłości planowane są dalsze inwestycje, w tym zakup kolejnych zeroemisyjnych autobusów elektrycznych oraz autobusów zasilanych gazem.

Autobus elektryczny pod ładowarką

Posiadanie floty pojazdów zasilanych energią elektryczną wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniej infrastruktury ładowania. Obecnie MPK ma do dyspozycji 18 ładowarek wolnego ładowania zlokalizowanych na terenie bazy pojazdów, które służą do ładowania pojazdów w nocy oraz 4 ładowarki szybkiego ładowania zlokalizowane w różnych częściach miasta, służące do bieżącego doładowania pojazdów podczas realizacji kursów.

Zmieniające się przepisy prawa, rosnąca z roku na rok liczba zarejestrowanych pojazdów, rozwój technologii pojazdów elektrycznych i baterii, konieczność dotrzymywania unijnych standardów środowiskowych oraz często niezadawalająca jakość powietrza w Polsce sprawiają, że rozważanie alternatyw do klasycznych pojazdów spalinowych staje się coraz bardziej uzasadnione.

Inowrocław sukcesywnie realizuje działania wpisujące się w nowoczesne trendy transportowe i już dziś spełnia wymagania prawne odnośnie zeroemisyjnego publicznego transportu zbiorowego, które będą obowiązywać w Polsce dopiero od 2025 r. Miasto jednak na tym nie poprzestaje i dąży do dalszego rozwoju. W tym celu niezbędne jest jednak odpowiednie zaplanowanie i wyznaczenie kierunków działań, w czym pomóc ma opracowywana obecnie Strategia rozwoju elektromobilności dla Miasta Inowrocławia.

Mieszkańcu, miej swój udział w opracowywanej Strategii i powiedź nam co myślisz o elektromobilności, wypełniając krótką ankietę.

Ankietę w wersji elektronicznej oraz informacje na temat elektromobilności i opracowywanej Strategii można znaleźć na stronie internetowej Miasta Inowrocławia www.inowroclaw.pl w zakładce Urząd -> Strategia Elektromobilności.

Przygotowanie opracowania zostanie sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego GEPARD II – transport niskoemisyjny, część 2 Strategia rozwoju elektromobilności.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
Niedziela, 05-07-2020
Dziś imieniny
Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
al. Ratuszowa 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: