Inowrcoław - inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Rozpoczynamy rewolucję w produkcji ciepła w Inowrocławiu
Wtorek,     13 / 08 / 2019

W ubiegłym roku rozpoczęły się prace nad wdrożeniem nowoczesnych technologii wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej przez spółkę miejską Zakład Energetyki Cieplnej. Działania te zostały podjęte aby w przyszłości odejść od spalania miału węglowego. Dlatego ZEC w Inowrocławiu wprowadza technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii.

- To całkowita rewolucja, bo wraz z ciepłem wpłynie do naszych mieszkań zielona energia! Powietrze w Inowrocławiu będzie czystsze, miasto będzie nowoczesne i przyjazne mieszkańcom, a także środowisku naturalnemu – mówił w październiku prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. 

Miło nam poinformować, że ZEC przystąpił właśnie do pierwszego etapu inwestycji, jakim jest budowa pilotażowej, badawczej  instalacji typu „P2H” (POWER TO HEAT). Budowana jest hybrydowa centrala cieplna oparta o pompy ciepła, magazyny ciepła i instalacje fotowoltaiczne. Z efektów pracy centrali cieplnej pierwsi skorzystają mieszkańcy osiedla Mątwy. Część instalacji powstaje na terenie ZEC, przy ul. Torowej, a część przy hali na ul. Rakowicza.

Skutkiem tej inwestycji będzie ciepła woda dla mieszkańców Mątew pozyskiwana bez spalania węgla lub gazu. Jej ilość wystarczy do całkowitego pokrycia zapotrzebowania przez większą część roku. Przypomnijmy, że niedawno zakończyła inna  bardzo ważna inwestycja – budowa instalacji łączącej ZEC z Mątwami.

Ze względu na brak krajowych doświadczeń z tego typu instalacjami pracującymi w miejskich systemach ciepłowniczych, Zakład Energetyki Cieplnej podjął decyzję o rozszerzeniu prowadzonej działalności o działalność B+R (badania i rozwój). Powołany zespół inżynierów prowadzić będzie kompleksowe badania poświęcając uwagę przede wszystkim procesowi optymalizacji pracy instalacji. 

- Celem projektu pilotażowego jest przeprowadzenie badań uzasadniających rozwój energetyki rozproszonej w przedsiębiorstwie ciepłowniczym z wykorzystaniem hybrydowych central cieplnych wykorzystujących energię z fotokonwersji promieniowania słonecznego do wytwarzania i magazynowania ciepła. Koszt pierwszego etapu stworzenia instalacji i wdrożenia to ok. 2,5 mln zł. – mówi Piotr Pawlak, prezes ZEC. 

Drugi etap inwestycyjny, który planowany jest na kolejne lata do 2024 roku, obejmuje pozostałą część miasta. W kolejnych lokalizacjach w Inowrocławiu zbudowane zostaną centrale cieplne w oparciu o odnawialne źródła energii, które pozwolą na sukcesywne odchodzenie od paliwa węglowego, tak aby finalnie wszyscy mieszkańcy przez większą część roku otrzymywali ciepło wyprodukowane wyłącznie z paliwa ekologicznego.

ZEC oprócz produkcji ciepła przystąpi do produkcji energii elektrycznej. Docelowo prąd będzie dostarczany do ładowania akumulatorów autobusów elektrycznych w bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, a także innych podmiotów wchodzących w skład Kujawskiej Energetyki Rozproszonej. 

- Inowrocław jako miasto uzdrowiskowe powinno stanowić wzór do naśladowania dla innych we wszystkich możliwych dziedzinach, które powodują obciążenia dla środowiska. Jedną
z takich dziedzin jest ciepłownictwo. Inicjujemy proekologiczne działania
na znacznie szerszą skalę, niż to miało miejsce dotychczas. Nasze działania przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców Inowrocławia – dodaje prezydent Ryszard Brejza.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Niedziela, 19-01-2020
Dziś imieniny
Erwiny, Henryka, Mariusza
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
al. Ratuszowa 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: