Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Tydzień skomponowany klasyką
Wtorek,     15 / 09 / 2020

Przed nami pierwsza edycja wyjątkowego wydarzenia – nie tylko muzycznego! Sztuka, muzyka i obraz pod wspólnym mianownikiem, czyli INO CLASSIC FESTIWAL w Inowrocławiu. Kujawskie Centrum Kultury i Miasto Inowrocław w dniach 10-16 października zapraszają na tydzień przepełniony muzyką, teatrem i sztuką.

- Po letnim muzycznym szaleństwie, nadszedł czas na jesienne wieczory. Zapewniam, że nie będą one długie i smutne. Październikowy INO CLASSIC Festiwal to propozycja dla tych, którzy lubują się, dla odmiany, w klasycznych klimatach – mówi prezydent Ryszard Brejza.

INO CLASSIC FESTIWAL zainauguruje 10 października o godzinie 19:00 spektakl pt. „Maria Callas. Master Class” w reżyserii Andrzeja Domalika. Główną rolę w spektaklu zagra fenomenalna aktorka – Krystyna Janda. Warto wspomnieć, że Janda jest również autorką scenografii i kostiumów do spektaklu. „Maria Callas. Master Class” to opowieść o artystce, która sztuce oddała wszystko. To sztuka uczyniła ją szczęśliwą, podziwianą, a jednocześnie samotną i zawiedzioną życiem. Przy okazji inauguracji INO CLASSIC FESTIWAL – zostanie otwarta wystawa fotografii scenicznej Wojciecha Szabelskiego. Zbiór artystycznych fotografii zebranych z wielu najsłynniejszych polskich spektakli będzie można oglądać bezpłatnie w foyer Teatru Miejskiego przez dwa tygodnie. Dla miłośników sztuki organizatorzy przygotowali jeszcze jedną niespodziankę! Od 10 października w Galerii Miejskiej

w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu będzie można oglądać bezpłatnie wystawę plakatów filmowych Andrzeja Pągowskiego. Wernisaż wystawy prac tego autora odbędzie się 9 października z udziałem artysty.

- Ideą festiwalu jest propagowanie muzyki klasycznej i prezentowanie dzieł inspirowanych muzyką klasyczną. Sięgamy też do samych źródeł poprzez koncert, choćby Jana Sebastiana Bacha i Antonio Vivaldiego. Przekrój jest bardzo różnorodny – informuje Grażyna Nita.

Kolejne dni Festiwalu spędzimy pod znakiem muzyki. 11 października o godzinie 19:00 Kujawskie Centrum Kultury i Miasto Inowrocław zapraszają na koncert trzech tenorów TRE VOCI. Sami siebie nazywają artystami nowej generacji. TRE VOCI już od ponad czterech lat wzbudza zachwyt publiczności na całym świecie od Tajlandii, przez USA i Kanadę, po największe sale koncertowe w Polsce.

Kolejny dzień to koncert wokalno-instrumentalny „Bellissimo Barocco” w wykonaniu Muzyków Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej „Capella Bydgostiensis”. W składzie muzycznym usłyszymy sopranistkę Helenę Bregar w towarzystwie instrumentów takich, jak: trąbka, skrzypce.

13 października na deskach Teatru Miejskiego wystąpi słynna aktorka i wokalistka, która występowała u boku największych gwiazd polskiej muzyki m.in. Alicji Majewskiej czy Zbigniewa Wodeckiego. Olga Bończyk, bo o niej mowa oczaruje publiczność swoimi interpretacjami piosenek filmowych takich, jak: „Cabaret”, „New York” czy „Paroles, paroles”. Energetyczny i niezwykle subtelnie ułożony koncert wykona z towarzystwem tria instrumentalnego w składzie: fortepian, kontrabas i perkusja.

Na kolejny dzień Festiwalu INO CLASSIC zaplanowaliśmy koncert fortepianowy w wykonaniu duetu: Agaty Nowakowskiej – Gumiela i Tomasza Gumiela. Podczas koncertu pod nazwą „Tańce świata” usłyszymy między innymi utwory J. Brahmsa, P. Czajkowskiego, czy I. J. Paderewskiego w opracowaniu na cztery ręce.

Przedostatni dzień Festiwalu to koncert akordeonowy w wykonaniu Motion Trio. „Modern Classic” to koncert standardów muzyki klasycznej w opracowaniu zespołu składającego się z trzech genialnych akordeonistów. Koncert odbędzie się, podobnie jak pozostałe – o godzinie 19:00 w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu.

Tygodniowa podróż muzyczna zakończy się wyjątkowym wydarzeniem związanym z osiemdziesięcioleciem Mistrza – Adama Makowicza. Koncert najwybitniejszego polskiego pianisty jazzowego będzie doskonałym zakończeniem i uwieńczeniem tygodnia INO CLASSIC FESTIWAL. Koncert odbędzie się 16 października o godzinie 19:00 w Teatrze Miejskim.

Opiekunem artystycznym Festiwalu będzie Grażyna Nita - sopranistka współpracująca z Operą na Zamku w Szczecinie, Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Muzycznym w Lublinie. Jako producent zrealizowała autorskie projekty koncertowe: „Ja śpiewam piosenki” – przeboje dwudziestolecia międzywojennego, „Polskie Madonny” – koncert muzyki sakralnej, „Via Dolorosa - Stabat Mater”.

Festiwal poprowadzi Jerzy Snakowski - wybitny znawca i popularyzator opery, musicalu i baletu. Konferansjer, wykładowca, autor scenariuszy widowisk, koncertów, tekstów dramatycznych, a także audycji radiowych i telewizyjnych.

Dodatkowym akcentem całego Festiwalu będzie program „To właśnie weekend”, który emitowany jest przez Radio ZET. W dniu rozpoczęcia INO CLASSIC FESTIWAL, w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu zaaranżowane zostanie studio Radia ZET, w którym przez cały dzień będzie prowadzony program Beaty Tadli.

Na wszystkie wydarzenia w ramach tygodnia wydarzeń INO CLASSIC FESTIWAL obowiązują bilety w cenie 50 zł i 150 zł. Karnety i bilety można nabyć w Kujawskim Centrum Kultury lub na www.kckino.pl. Wszystkie koncerty odbywają się w Teatrze Miejskim o godzinie 19:00. Szczegóły programu INO CLASSIC FESTIWAL dostępne są na stronie www.inowroclaw.pl i www.kckino.pl.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
InowrocławNaDowóz
Dotacje na wymianę źródeł ogrzewania
Czwartek, 13-05-2021
Dziś imieniny
Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
31
STACJA METEO INOWROCŁAW: