Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza
Wtorek,     14 / 01 / 2020

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla wielu Polaków jest radosnym wydarzeniem. Jednak od ubiegłego roku, to również czas refleksji i zadumy. Podczas 27. finału WOŚP w Gdańsku prezydent Paweł Adamowicz został ugodzony nożem przez napastnika, który wtargnął na scenę.

To wstrząsające wydarzenie poruszyło cały kraj. Polacy łączyli się w bólu z rodziną prezydenta Adamowicza oraz gdańszczanami. Wszyscy liczyli na to, że uda się uratować życie prezydenta, który po napaści trafił do szpitala. Niestety następnego dnia, 14 stycznia 2019 r., otrzymaliśmy wiadomość, że Paweł Adamowicz zmarł. Wieczorem inowrocławianie uczcili jego pamięć przy budynku Urzędu Miasta, gdzie wysłuchano przemówienia prezydenta Ryszarda Brejzy oraz zapalono znicze. W Polsce ogłoszono żałobę narodową.

Uroczystości pogrzebowe trwały dwa dni. 18 stycznia w Gdańsku kilkuset samorządowców, m.in. prezydentów, burmistrzów i przewodniczących rad miasta, spotkało się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie zorganizowano Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich.

Z Pawłem Adamowiczem, gdańszczanie i delegacje, również prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, żegnały się w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie wystawiono trumnę z ciałem prezydenta. W piątek, 18 stycznia, o godz. 17.00 do Bazyliki Mariackiej wyruszył kondukt żałobny. W pochodzie uczestniczył poczet sztandarowy Miasta Inowrocławia.

W sobotę, w samo południe odprawiono mszę świętą w Bazylice Mariackiej, gdzie obok innych zasłużonych dla miasta, śp. Paweł Adamowicz został pochowany.

28 czerwca 2019 r. na wniosek Prezydenta Miasta Inowrocławia, radni podjęli decyzję o nadaniu nazwy „Prezydenta Pawła Adamowicza” skwerowi w rejonie al. Niepodległości i ul. Wierzbińskiego. W ten sposób upamiętniono postać prezydenta Gdańska. 19 września 2019 r. w mieście został otwarty Skwer Prezydenta Pawła Adamowicza. W uroczystości brali udział m.in.: prezydent Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz, brat Pawła Adamowicza - Piotr Adamowicz, członkowie Zarządu Związku Miast Polskich oraz władze Miasta Inowrocławia. Na miejscu odtworzono utwór "Sound of Silence", który stał się symbolem styczniowej tragedii. Była to chwila zadumy dla wszystkich zgromadzonych. Dziś ze wzruszeniem wspominamy te wydarzenia.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Środa, 08-04-2020
Dziś imieniny
Amadeusza, Cezaryny, Juliany
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
al. Ratuszowa 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: