Inowrcoław - inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Jest projekt budżetu na przyszły rok
Poniedziałek,     18 / 11 / 2019

Pomimo trudności, w związku z luką budżetową powstałą w wyniku decyzji rządu, przygotowany został projekt budżetu Miasta Inowrocławia na 2020 rok. W projekcie zostały zapisane inwestycje rozpoczęte w roku bieżącym, zagwarantowano środki m.in. na funkcjonowanie szkół, przedszkoli, żłobków, instytucji kultury, na politykę społeczną, dotacje dla stowarzyszeń i utrzymanie dróg.


- Rząd zabrał nam kilka milionów złotych, a równocześnie nałożył zobowiązanie zwiększenia wydatków na kilkanaście milionów złotych. Niewątpliwie takie decyzje rządu wywołają niekorzystne skutki dla mieszkańców Inowrocławia. Podobnie przedstawia się sytuacja w innych miastach. Protestują i ostrzegają wszystkie ogólnopolskie organizacje samorządowe. Jest to program „- Dla Polski”. Będziemy mieli mniej pieniędzy w budżecie, a większe koszty będą ponosili mieszkańcy, bo wszystko drożeje i będzie drożało - mówi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

W projekcie budżetu zapisano dochody w kwocie 364 980 000 zł. Wydatki ukształtowały się na poziomie 374 992 000 zł.

W przyszłorocznym budżecie zabezpieczone zostały środki na kontynuację rozpoczętych już zadań. Ponadto przyjęto zasadę, że z nowych inwestycji realizowane będą te, na które można pozyskać dofinansowanie zewnętrzne.

W 2020 roku planowane jest zakończenie budowy parkingu przy ul. Magazynowej wraz z tunelem łączącym go z dworcem PKP, a także przebudowy ul. Długiej i budowy ulicy łączącej ul. Marulewską z ul. Szymborską. Przebudowana zostanie ul. Górnicza, dobudowany zostanie odcinek ul. Prymasa Józefa Glempa (w celu przebudowy skrzyżowania ul. Poznańskiej, Górniczej, Staszica i Glempa).

W mieście powstaną nowe ścieżki rowerowe przy: ul. Budowlanej (od ul. Staropoznańskiej do ścieżki rowerowej przy ul. 59 Pułku Piechoty), al. Okrężnej, ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza, ul. Metalowców (na odcinku od ul. Dworcowej do ul. Libelta). Realizowany będzie także drugi etap, tak dobrze odebranej przez mieszkańców, modernizacji oświetlenia ulicznego w Inowrocławiu. W 2020 roku termomodernizacji poddany zostanie budynek Szkoły Podstawowej nr 8 i Przedszkola „Stokrotka".

Zaplanowano również przebudowę ul. Staropoznańskiej na dwóch odcinkach: od ul. Popowickiej do ul. Torowej oraz od ul. Cichej do ul. Budowlanej, a także zagospodarowanie otoczenia średniowiecznego muru obronnego przy ul. Kasztelańskiej.

Na realizację inwestycji w 2020 roku zaplanowano kwotę blisko 43 mln zł. W projekcie budżetu zapewnione zostały środki na pomoc materialną dla uczniów na funkcjonowanie 12 szkół podstawowych, 4 przedszkoli publicznych, 5 przedszkoli przy szkołach podstawowych oraz 15 przedszkoli niepublicznych. Łącznie na oświatę zaplanowano wydatki na poziomie 100,9 mln zł, w tym aż 40 mln zł Miasto musi dołożyć z pieniędzy podatników inowrocławskich.

- W tym roku opracowanie budżetu dla Inowrocławia było wyjątkowo trudnym zadaniem. Musieliśmy zrównoważyć lukę budżetową, która powstała w wyniku decyzji rządu i wyniosła 18,9 mln zł. Przez kilka miesięcy opracowywaliśmy takie rozwiązania, aby ograniczyć negatywne dla naszego miasta, skutki tych decyzji – mówi skarbnik Grażyna Filipiak.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Wtorek, 21-01-2020
Dziś imieniny
Agnieszki, Jarosława, Nory
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
al. Ratuszowa 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: