Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Rocznica śmierci Andrzeja Szwajkerta ps. Jędruś
Wtorek,     29 / 09 / 2020

Dzisiaj przypada rocznica śmierci Andrzeja Szwajkerta ps. Jędruś – inowrocławianina i jednocześnie najmłodszego powstańca warszawskiego.

Przypomnijmy, w 1943 roku Jędrek, który miał wtedy 10 lat, wraz ze swym starszym o dwa lata bratem Włodzimierzem zostali członkami Harcerskiej Służby Pomocniczej „Zawiszaków” Bloku Cytadela. W powstaniu 11-letni Jędrek ze wszystkich swych sił starał się być pomocnym przy budowie barykady, pomagał w punkcie sanitarnym w budynku gdzie mieszkał przy ul. Mickiewicza 20. Przenosił meldunki i pomagał organizować jedzenie. 29 września Niemcy wtargnęli na ulicę Mickiewicza i nakazali wszystkim mieszkańcom opuścić tamtejsze domy. Znienacka rozpoczął się ostrzał czołgowy do ludzi i wiele osób ranionych zostało odłamkami, w tym ciężko w brzuszek Jędrek Szwajkert. Niemcy nikogo nie pozwolili opatrzyć i odnieść do punktu sanitarnego. Jędrek zmarł niesiony na rękach przez swego tatę.

Od 2008 roku, po drugiej stronie kościoła Zwiastowania NMP, znajduje się skwer imienia Andrzeja Szwajkerta. 1 sierpnia 2017 roku odsłonięto tablicę upamiętniającą, która umieszczona została na ścianie frontowej kamienicy przy ul. Solankowej 8. Miejsce to nie jest przypadkowe. To właśnie przy ul. Solankowej 8 urodził się „Jędruś” i do jesieni 1939 r. mieszkał. Fundatorem tablicy jest Miasto Inowrocław. Jej pomysłodawcą jest radny Grzegorz Kaczmarek.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
Czwartek, 22-10-2020
Dziś imieniny
Haliszki, Lody, Przybysława
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
STACJA METEO INOWROCŁAW: