portal
Oferty inwestycyjne kopia.jpg
Uzdrowisko kopia.jpg
Teznia kopia kopia.jpg
baner0obw_edytowany-2.jpg
mapainwestycji.gif
baner_mister.JPG
Bez nazwy-1.jpg
LGD.jpg
BANER - PETYCJE.jpg
baner_forum_2.jpg
Przeczytaj koniecznie
1
2
3
4
PTE.jpg
KPFP_Logo.JPG
Portal - Turysto - zobacz, zwiedź
Pijalnia wód - Palmiarnia "Inowrocławianka"
PDF
DRUKUJ
grafika
Galerie:
grafika
ikona
Ilość fotografii: 15
Autor: Beata Zarzycka

 

Pijalnia wód, fot. Kamila Kawczyńska

 

W kwietniu 2013 roku Inowrocław wzbogacił się o kolejną atrakcję turystyczną. W uzdrowiskowej części miasta, w Parku Solankowym, tuż przy Ogrodach Papieskich wybudowano pijalnię wód mineralnych z palmiarnią. To miejsce szczególne, służące rekreacji całych rodzin. Podziwiać tu można przepiękne rośliny egzotyczne, degustować inowrocławskie wody mineralne, a także zwiedzić ciekawie zaaranżowaną chatę kujawską.

 

Chata kujawska, fot. Beata Zarzycka

 

 

Pijalnia jest obiektem o nowoczesnej architekturze, mocno doświetlonym ogromnymi oknami-witrynami i zadaszonym tarasem z leżakami, podpartym arkadą. Do ogrzewania budynku wykorzystuje się światło słoneczne dzięki zastosowaniu systemu ekologicznych pomp cieplnych i kolektorów słonecznych. Budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

 

 

Pijalnia wód, fot. Beata Zarzycka

 

 

Oprócz pijalni wód w kompleksie znajduje się również palmiarnia, pierwsza w województwie kujawsko-pomorskim. Egzotyczny klimat oranżerii tworzą: tropikalna roślinność, złote rybki i ptaki. Palmiarnia ma niepowtarzalny urok i szybko stała się ulubionym miejscem spacerów. Zwłaszcza warto zaglądać tu zimą, kiedy na zewnątrz chłód i plucha i doskwiera brak ciepła i parkowej zieleni.

 

 

 

W pijalni znajduje się kawiarnia oraz ujęcie wody mineralnej, wydobywanej z lokalnych źródeł: „Jadwigi" i „Inowrocławianki". Naukowcy potwierdzili, że działanie inowrocławskich wód ma zbawienny wpływ na ludzkie zdrowie. „Jadwiga" pita w odpowiednich ilościach może doprowadzić do zwiększenia wydzielania soku żołądkowego oraz pobudzać czynności wątroby i trzustki. „Inowrocławianka" zawiera znaczne ilości sodu, wapnia, magnezu, chlorków oraz jodków. Woda bogata w te składniki uzupełnia niedobór elektrolitów, jest zalecana osobom wykonującym duży wysiłek fizyczny, m.in. sportowcom.

 

W pijalni wód stanął również, jak na razie jedyny w Polsce, i być może na świecie, pomnik teściowej, który budzi ogromne zainteresowanie. Sympatyczna starsza pani z pieskiem na kolanach „zaprasza" do zrobienia sobie z nią zdjęcia na ławeczce. To niewątpliwie oryginalna pamiątka z Inowrocławia dla tych młodszych, jak i starszych gości naszego miasta.

 

 

fot. Beata Zarzycka

 

Vadim Brodsky i Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza
degustują inowrocławską wodę mineralną w towarzystwie... teściowej.

Fot. Beata Zarzycka

 

Inowrocław z racji swoich funkcji uzdrowiskowych chce promować swoje walory w sposób nietypowy, z tego co wiemy niespotykany nigdzie w Polsce i na świecie - przez teściową. Ten symbol wykorzystywany będzie przez nas w różnych konkursach, festynach, bo Polacy mają na temat teściowej dużo do powiedzenia... Teściowa jest bowiem przedmiotem wielu komentarzy, dowcipów, powiedzeń - jednym słowem wdzięcznym tematem poruszanym podczas spotkań towarzyskich, a klimat Parku Solankowego doskonale do tego służy - wyjaśnia Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza.

 

 

Budowa pijalni wód z palmiarnią to zadanie zrealizowane przez Miasto Inowrocław w ramach projektu unijnego. Łączny koszt inwestycji wyniósł 3,9 mln zł, z czego 60 proc. stanowiło wsparcie ze środków unijnych, pozostałe nakłady pochodzą z budżetu miasta.

 

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego
na lata 2007-2013

 

 

 

Obiekt jest czynny: we wtorki i środy (w godz. 10.00-18.00), czwartki (w godz. 10.00-21.00), piątki i soboty (w godz. 10.00-24.00) oraz niedziele (w godz. 10.00-21.00).
Dancingi w klimatach włoskich  odbywają się w czwartki, piątki i soboty od godz. 18.00. Bliższe informacje można uzyskać pod nr. tel. 795 141 694.


Zapraszamy na stronę internetową pijalni wód www.inowroclawianka.com.pl .

 

 

 

 

 

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
szukaj...
baner2.jpg
baner na strone TVi wzor 01.jpg
Luty 2016
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
 
 
 
 
Tenis stołowy – Turniej WTK Juniorów
Niedziela, 7-02-2016 , 09:00:00
Hala Sportowa, ul. D. Rakowicza 93
Liga TKKF – piłka halowa
Niedziela, 7-02-2016 , 08:00:00
Hala Widowiskowo – Sportowa, al. Niepodległości 4
Spotkanie Prezydenta Miasta z Mieszkańcami - Os. Stare Miasto
Poniedziałek, 8-02-2016 , 16:30:00
Klub KSM "Kopernik"
Ostatni dzień karnawału - przemarsze "kozy"
Wtorek, 9-02-2016 , 08:00:00
Przemarsz ulicami Inowrocławia
filmy
1
2
3
4
5
fundacja ksm jesteśmy z wami.jpg
Bez nazwy 1.jpg
lotnisko.jpg
walidacja: | XHTML 1.0 | CSS 2.1 |