Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
Inwestuj Inowrocław
Inowrocław dobrze gospodaruje odpadami
Środa,     10 / 05 / 2017

Miasto podsumowało ubiegły rok pod kątem gospodarowania odpadami komunalnymi. Taki raport ma na celu weryfikację możliwości technicznych i organizacyjnych, a także poprawienie efektywności.

Inowrocław posiada regionalną instalację do przetwarzania odpadów komunalnych przy ul. Bagiennej, która ma bardzo duże możliwości techniczne.

RIPOK wyposażony jest w instalację do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów zmieszanych, instalację do przetwarzanie odpadów zielonych i innych bioodpadów i wytwarzanie produktu o właściwościach nawozowych lub środków wspomagających uprawę roślin oraz składowisko odpadów.

Od kilku lat funkcjonuje także instalacja do ujęcia i wykorzystania gazu składowiskowego na potrzeby energetyczne zakładu. Dzięki temu następuje ograniczenie emisji gazów (głównie metanu) do atmosfery, a także zmniejsza się zużycie energii elektrycznej. W 2016 r. wykorzystano 248 m3 tego gazu.

- Miasto posiada dobrze funkcjonujący system gospodarowania odpadami komunalnymi. Zróżnicowanie stawek opłat oraz poczynione w ostatnich latach inwestycje doprowadziły do utrzymania zadowalających wartości poziomów recyklingu odpadów surowcowych oraz ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji. Zadaniem na kolejne lata będzie kontynuacja działań związanych z szeroko pojętą edukacją ekologiczną, mających na celu przede wszystkim zwiększenie poziomu segregacji oraz ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów – podsumowuje Zastępca Prezydenta Miasta, Ewa Witkowska.

Przypomnijmy, że w 2015 r. na terenie RIPOK zakończyła się inwestycja polegająca na budowie linii technologicznej do przetwarzania odpadów komunalnych na paliwo alternatywne RDF. Do jego produkcji potrzebne są odpady, z których wcześniej wysegregowano frakcje nadające się do recyklingu. Paliwo alternatywne RDF może zostać wykorzystane, ze względu na wysoką kaloryczność, do spalania w piecach specjalnie do tego przygotowanych, lub też współspalania w przemyśle cementowym. Tylko w ubiegłym roku wyprodukowano 1274 ton RDF.

Masa zebranych odpadów w 2016 roku:

- niesegregowane odpady komunalne 21701,5 tony

- odpady ulegające biodegradacji 4977 ton

- opakowania ze szkła 626 ton

- opakowania z tworzyw sztucznych 471 ton

- odpady betonu oraz gruz 431 ton

- opakowania z papieru i tektury 352,5 tony

- gruz ceglany 317 ton

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Budżet Obywatelski
Środa, 23-05-2018
Dziś imieniny
Leoncjusza, Michała, Renaty
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: