Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
Inwestuj Inowrocław
Spotkanie z mieszkańcami Osiedla Solno, czyli... inwestycje
Piątek,     24 / 02 / 2017

Inwestycje, w tym tak istotna (już zrealizowana) przebudowa ulic: Kasztanowej, Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego, ale także te mniejsze (ale jakże potrzebne) prace związane np. wybudowaniem chodnika, czy oświetlenia; problem spalania różnego rodzaju odpadów w piecach i tym samym zanieczyszczania powietrza; zagadnienia dotyczące komunikacji miejskiej. To tylko część tematów poruszanych podczas dzisiejszego spotkania Prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy z mieszkańcami Osiedla Solno.

Tak jak podczas poprzednich spotkań, dziś w Szkole Podstawowej nr 11 pojawiło się więcej osób, niż rok temu. Zanim jednak była okazja do dyskusji, najpierw do dyspozycji mieszkańców w sprawach indywidualnych, byli przedstawiciele poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta Inowrocławia oraz jednostek miejskich i policji.

Ponad trzygodzinne spotkanie Prezydenta Inowrocławia z mieszkańcami rozpoczęto od inwestycji, które udało się zrobić w ubiegłym roku, w tym m.in.: przebudowa ulic: Kasztanowej, Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego, wzmocnienie nawierzchni ul. Trzcińskiego od skrzyżowania z ul. Czarlińskiego do budynku przy ul. Jesionowej 41 w ramach dróg tymczasowych, oświetlenie ul. Znanieckiego, przy udziale środków finansowych mieszkańców (zakup materiału) wykonano utwardzenie nawierzchni ścinkami asfaltowymi w ulic: Kościelskiego i Brodnickiego (po stronie Miasta koszty rozłożenia materiału i utwardzenia nawierzchni).

Uczestnicy dziękowali za załatwienie zgłoszonych poprzednio propozycji, w tym np. przygotowanie stałej organizacji ruchu, a następnie wybudowanie progu zwalniającego w ul. Lipowej, wyrównanie nawierzchni gruntowej ul. Znanieckiego oraz naprawa nawierzchni ul. Kątnej. – Ja i moi współpracownicy pełnimy wobec mieszkańców rolę służebną. Jesteśmy od tego, aby załatwiać Wasze problemy lub też wyjaśniać, dlaczego nie możemy tego zrobić – mówił Ryszard Brejza. Wśród propozycji zgłaszanych do realizacji w 2017 r. warto wymienić m.in. remont nawierzchni ul. Ranusa zniszczonej, jak sygnalizowali mieszkańcy, w związku z budową przez inwestora prywatnego budynków wielorodzinnych w pobliżu tej ulicy. Mieszkańcy uzyskali zapewnienie, że w miejsce wycięcia kasztanowców przy ul. Kasztanowej, dokonane zostaną nowe nasadzenia. Zgłoszono potrzebę uzupełnienie oświetlenia ul. Wrzosowej, w pobliżu ul. Brzechwy ma powstać droga tymczasowa. Proponowano, aby 1 listopada (Wszystkich Świętych) ul. Marulewska była jednokierunkowa oraz aby stworzyć bezpieczne dojście z przystanku do cmentarza (oba zadania są w gestii powiatu). W budżecie miasta na 2017 r. zaplanowano:  budowę oświetlenia ul. Aleksandra Fredry,  budowę ul. Kościelskiego,  projekt oświetlenia odgałęzienia ul. Knasta w kierunku ul. Nowej,  nakładkę na nawierzchnię ul. Chrobrego. Rozmawiano o remoncie ul. Długiej (choć niezwykle istotnej inwestycji dla Osiedla Piastowskiego, to również nie bez znaczenia dla Osiedla Solno). Staramy się o środki unijne. Jeśli to się uda, to przebudujemy ul. Długą zgodnie z wariantem maksymalnym – tj. od ul. Szymborskiej do ul. Toruńskiej, a zapłacimy jedynie 15% wartości zadania, czyli ok. 2 mln zł. W przypadku braku wsparcia unijnego, będziemy realizowali tę inwestycję, ale od ul. Św. Ducha do ul. Lipowej – mówił prezydent.

W związku ze zmianami oświatowymi narzuconymi przez rząd, konieczna okazała się likwidacja Gimnazjum nr 3. Powstaną nowe rejony szkolne, będą dwie szkoły podstawowe – nr 8 i 11. Niezbędne okaże się dostosowanie sal SP nr 8 (po gimnazjum) do potrzeb najmłodszych uczniów. – Alternatywą byłoby zorganizowanie zajęć w SP 11 w trybie dwuzmianowym. Uważam, że rozwiązanie, które my proponujemy jest – choć droższe – to jednak dużo lepsze dla dzieci i młodzieży – podkreślił prezydent Ryszard Brejza.

Wiele czasu poświęcono na dyskusję na temat spalania śmieci w piecach. Mieszkańcy zwrócili się o częstsze kontrole straży miejskiej. – W sezonie 2016/2017 dotychczas przeprowadziliśmy blisko 700 kontroli, które u osób fizycznych mogą odbywać się w godz. 6.00-22.00. Nawet jednak jeśli ktoś w nocy spala np. meble itp., to możemy pobrać popiół i przekazać do analizy tak, aby jednoznacznie sprawdzić czym palono w piecu. Na tych, którzy łamią prawo, nakładamy mandaty – powiedziała Sylwia Przebieracz, Kierownik Referatu Prewencji Straży Miejskiej. Przy tej okazji Prezydent Inowrocławia apelował: nasze zdrowie to nasza wspólna sprawa. Tylko działając wspólnie jesteśmy w stanie ograniczyć ten problem. Dlatego apelowałem i nadal proszę o przekazywanie do straży miejskiej sygnałów o tym, że być może w Państwa okolicy spalane są niebezpieczne odpady. Warto dodać, iż obecnie każdy kto chce wymienić piec na ogrzewanie ekologiczne, może starać się o dofinansowanie w wysokości 25% zakupu.

Wśród tematów ogólnomiejskich, wiele miejsca poświęcono stworzonej przez miasto koncepcji remontu placu przed dworcem PKP oraz przebudowie ul. Magazynowej wraz z powstaniem tunelu łączącego z dworcem oraz stworzeniem parkingu na ponad 100 samochodów (wraz z oświetleniem ledowym, monitoringiem). Będzie winda dla osób niepełnosprawnych. – Mając wstępną deklarację ze strony marszałka województwa o pozyskaniu wsparcia unijnego w wysokości 85% wartości zadania (ok. 7-8 mln zł), zdecydowaliśmy się zaplanować tę inwestycję – mówił prezydent Ryszard Brejza. Aby w ogóle było możliwe ubieganie się o wsparcie unijne, konieczna okazała się zmiana kategorii ul. Magazynowej na drogę wojewódzką, co udało się zrealizować. Termin rozpoczęcia inwestycji uzależniony jest w dużej mierze od terminów przekazania gruntów przez spółki PKP. Prezydent informował, iż o ile w przypadku ul. Magazynowej (po przekształceniu jej w drogę o kategorii wojewódzkiej) jest możliwość ubiegania się o wsparcie unijne, to w przypadku np. ulic osiedlowych, już o takie dofinansowanie nie można się starać.

Prawdopodobnie na początku przyszłego roku na ulice Inowrocławia wyjedzie 16 nowych, ekologicznych autobusów. Miasto planuje pozyskać na ten cel środki w ramach konkursu, który zostanie ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W ten sposób Inowrocław stanie się pierwszym w Polsce miastem średniej wielkości, po ulicach którego będą jeździły wyłącznie nowoczesne, ekologiczne autobusy komunikacji miejskiej. Mają powstać również cztery stacje doładowania, a jeśli uda się uzyskać oszczędności, to być może uda się także wymienić część wiat przystankowych.

Natomiast od 11 czerwca br. PKP planuje, iż na stacji Inowrocław Rąbinek będą zatrzymywały się pociągi łączące Inowrocław z Warszawą. Miasto w związku z tym zadeklarowało oświetlenie ciągu pieszo-rowerowego od al. 800-lecia Inowrocławia do ul. Budowlanej oraz wykonanie parkingu tymczasowego na ok. 10 samochodów oraz uruchomienie dodatkowych kursów autobusów miejskich.

Wielu mieszkańców korzystało z możliwości uzyskania tzw. Koperty Życia. Było też stanowisko, w którym można było złożyć wniosek o Kartę Inowrocławianina. Dla mieszkańców przygotowano także nowe wydawnictwo „Ile kosztuje miasto?” Przedstawia ono w przystępny sposób, na grafikach i obrazkach to, co składa się na budżet Inowrocławia. Przypominano również o systemie SISMS umożliwiającym otrzymywanie wiadomości np. o planowanych wydarzeniach kulturalnych, ale także o takich zagrożeniach jak gwałtowane ulewy itp.

I choć Tłusty Czwartek był wczoraj, to… dziś także nie zabrakło pączków, którymi częstowani byli mieszkańcy.

Dzisiejsze spotkanie zakończyło 4-dniowy cykl, bo wcześniej prezydent spotkał się z mieszkańcami osiedlu Uzdrowiskowego, Piastowskiego i Starego Miasta, a jesienią – Mątew i Szymborza.

Dziękujemy wszystkim za liczne uczestnictwo. Na każdym ze spotkań frekwencja była dużo wyższa, niż rok temu. Cieszymy się, że, tak jak dla nas, ma dla mieszkańców znaczenie hasło z plakatów zapowiadających spotkania „Inowrocław. Nasze wspólne dobro”.

Teraz poszczególne wydziały UMI i jednostki miejskie rozpoczynają pracę nad realizacją wniosków i próśb mieszkańców.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Budżet Obywatelski
Niedziela, 27-05-2018
Dziś imieniny
Amandy, Jana, Juliana
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: