Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
Inwestuj Inowrocław
Życie z kopertą jest bezpieczniejsze
Czwartek,     16 / 02 / 2017

Lodówka – urządzenie nieodzowne w każdym mieszkaniu – może uratować życie. No, może nie tyle ona, co informacje w niej przechowywane. Rozpoczynamy akcję „Koperta życia”. Może ona uratować zdrowie, a nawet życie wielu inowrocławianom.

Pomysłodawcą wprowadzenia „Koperty Życia” w Inowrocławiu, na wzór innych miast, jest Prezydent Ryszard Brejza.

Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych i polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, czy danych osobowych. To tam sięgną lekarze i ratownicy, gdy konieczna będzie ich interwencja w domu właściciela koperty.

- W nagłej sytuacji można zapomnieć o wszystkim. Tymczasem, gdy sytuacja wymaga szybkiej reakcji, potrzebne są precyzyjne odpowiedzi. A przecież może się zdarzyć, że osoba, do której przyjedzie karetka straci przytomność. Właśnie wtedy ta koperta może uratować ludzkie życie – wyjaśnia Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza.

Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne. Opcjonalnie można przechowywać ją w innym, łatwo dostępnym miejscu, np. kuchennej szafce, jeśli miejsce to również zostało oznaczone specjalną naklejką.

Koperta Życia to akcja, do której przystąpienia zachęcają zwłaszcza lekarze i pracownicy pogotowia ratunkowego.

- To jest bardzo duże ułatwienie, a takie dane, które znajdzie w kopercie ratownik niewątpliwie pomagają. Jestem zwolennikiem takich działań – ocenia dr n. med. Przemysław Paciorek, specjalista w dziedzinie medycyny ratunkowej.

O akcji będzie można więcej dowiedzieć się podczas najbliższych spotkań Prezydenta Inowrocławia z mieszkańcami. Na każdym z nich będzie czynne specjalne stanowisko, przy którym będzie można zdobyć szczegółowe informacje, a nawet otrzymać pomoc w wypełnieniu formularza.

Ważne jest bowiem, aby kartę informacyjną wypełnić dokładnie i drukowanymi literami. Należy też zamieścić informacje tylko o lekach, które mają swoje potwierdzenie w dokumentacji medycznej, czyli zaświadczeniach lekarskich i wypisach ze szpitala.

Na karcie należy również umieścić dane osób, które mają zostać powiadomione o stanie zdrowia w wypadku nieszczęśliwego zdarzenia. Kartkę należy włożyć do plastikowej koperty, a tą z kolei do lodówki opatrzonej napisem „Tu jest Koperta Życia”.

Urząd Miasta przygotował 2 tysiące zestawów dla mieszkańców, na które składają się koperta, karta informacyjna i dwie naklejki. Jeśli zapotrzebowanie będzie większe, przygotujemy kolejne. Najpierw dystrybucją „Kopert Życia” zajmą się jednostki ratusza. Jednak planujemy zainteresować nią również Kujawską Spółdzielnię Mieszkaniową i miejscowe parafie.

Co dostaną inowrocławianie?

- plastikową kopertę

- kartę informacyjną do wypełnienia

- naklejkę na lodówkę

- naklejkę na drzwi pokoju lub sypialni

Gdzie można otrzymać Kopertę Życia?

- Wydziale Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia Urzędu Miasta, al. Sienkiewicza, pokój 5

- Biurze Obsługi Interesantów i Kontroli Urzędu Miasta, ul. Roosevelta 36

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Budżet Obywatelski
Niedziela, 27-05-2018
Dziś imieniny
Amandy, Jana, Juliana
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: