Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
Inwestuj Inowrocław
Szkoła im. dra Józefa Krzymińskiego powstała w 1988 r. Najpierw była Szkołą Podstawową nr 5, później Gimnazjum nr 2, a teraz znów wróci do pierwszej numeracji.
Wszystko dla dobra dzieci
Środa,     08 / 02 / 2017

- Ograniczyć negatywne skutki – takie hasło przyświeca wszystkim osobom zaangażowanym we wprowadzanie zmian w inowrocławskiej oświacie. Są one wymuszone przez decyzje rządu, a konsekwencje spadają na uczniów i ich rodziców.

Co stanie się we wrześniu? To pytanie zadawało sobie w ostatnich tygodniach wielu mieszkańców. Decyzja o likwidacji gimnazjów ciągnie bowiem za sobą wielkie konsekwencje.

Od dłuższego czasu przeprowadzano różne symulacje oraz debatowano nad rozmaitymi propozycjami. Wybrano opcję, która jest najlepsza dla dzieci.

W budynkach likwidowanych gimnazjów powstaną szkoły podstawowe. Pomysłem na zminimalizowanie niedobrych dla dzieci i młodzieży skutków decyzji rządu w zakresie oświaty jest bowiem utworzenie w każdym budynku obecnych gimnazjów nowej szkoły podstawowej.

To sprawi, że dotychczasowe obwody działania obecnych szkół podstawowych zostaną zmniejszone. Powstaną SP 1, SP 5, SP 8 i SP 14, które funkcjonowały przed 1999 rokiem.

W pozostałych szkołach podstawowych – dziś sześcioletnich – uczniowie będą pobierać naukę 8 lat.

– Zapewniam wszystkich rodziców i nauczycieli, że uczynię wraz z moimi współpracownikami wszystko, co jest możliwe, aby ograniczyć negatywne skutki zmian w oświacie. Będziemy działać w poczuciu głębokiej odpowiedzialności za dobro dzieci bez względu na koszty finansowe. Najważniejszy jest dla nas interes dzieci i uczniów. Niestety, nie jesteśmy w stanie w pełni ich obronić przed potencjalnymi skutkami źle przygotowanych programów nauczania, braku podręczników, wprowadzenia przez rząd zmian w tempie przypominającym wojnę, której ofiarami mogą być dzieci i nauczyciele. Jesteśmy natomiast w stanie pomóc dzieciom podejmując najlepsze, optymalne decyzje organizacyjne – zapewnia Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza.

Wstępnie szacujemy, że finansowe konsekwencje likwidacji gimnazjów wyniosą w Inowrocławiu od 2 do 4 mln zł. Trzeba będzie bowiem znaleźć dodatkowe środki na doposażenie i zmodernizowanie budynków szkolnych jak również zapewnienie dodatkowych środków dla nauczycieli.

Pociągnie to za sobą, niestety, ograniczenia w planach inwestycyjnych Inowrocławia, gdyż rząd, likwidując gimnazja, nie pomyślał o przekazaniu dodatkowych środków dla samorządów na skutki tej decyzji.

Od 1 września br. w budynkach obecnych gimnazjów, obok kończących je kolejnych roczników gimnazjalistów, pojawią się pierwszoklasiści oraz uczniowie klas siódmych z obwodów nowych szkół podstawowych.

Informację o nowych obwodach szkół podstawowych rodzice otrzymają najpóźniej w kwietniu, po zaakceptowaniu tych propozycji przez Radę Miasta Inowrocławia oraz kuratora oświaty.

Niewątpliwie wielu rodziców ma rozmaite pytania szczegółowe, choćby związane z faktem, że zmiana obwodów może sprawić, że rozdzielone zostaną rodzeństwa. W takich wypadkach można kontaktować się z dyrektorami poszczególnych szkół, którzy mają wiedzę na temat planowanych zmian oraz posiadają pełnomocnictwa do podejmowania decyzji w indywidualnych przypadkach.

– Kierowaliśmy się podstawową zasadą o bezpieczeństwie i dobru ucznia. To pozwoli wyeliminować choćby sytuację, do której mogłoby dojść na Rąbinie po połączeniu Gimnazjum nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 4, że byłoby tam prawie półtora tysiąca uczniów – wyjaśnia Zastępca Prezydenta Miasta Wojciech Piniewski.

Przy okazji okazuje się, że wprowadzone zmiany mogą pociągnąć za sobą kuriozalne incydenty. Na przykład, jeśli jakiś uczeń obecnej I klasy gimnazjalnej nie otrzyma promocji do kolejnej klasy, nie będzie mógł uczyć się w niej ponownie, bo będzie to niemożliwe. Będzie musiał powrócić do szkoły podstawowej. Istnieje więc możliwość, że jeden uczeń będzie legitymował się dwoma świadectwami ukończenia podstawówki.

Co się zmieni?

- nie będzie naboru do I klasy gimnazjum

- powstają szkoły podstawowe w budynkach gimnazjów

- następują zmiany w SP 2 (część uczniów trafia do SP 1, czyli obecnego Gimnazjum nr 1) i analogicznie dzieje się w SP 4 (Gimnazjum nr 2), SP 11 (Gimnazjum nr 3) i SP 6 (Gimnazjum nr 4)

- w SP 9, SP 10 i SP 16 oraz Zespole Szkół Integracyjnych zmiany są praktycznie nieodczuwalne

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Budżet Obywatelski
Sobota, 26-05-2018
Dziś imieniny
Eweliny, Jana, Pawła
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: