Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
Inwestuj Inowrocław
Urodzinowe życzenia dla "Zawiszy"
Sobota,     02 / 12 / 2017

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza wraz z Sekretarzem Miasta Piotrem Strachanowskim odwiedzili Honorowego Obywatela Miasta, żołnierza Armii Krajowej, majora w stanie spoczynku Wacława Szewielińskiego, który 1 grudnia obchodził 97. urodziny.

W imieniu mieszkańców prezydent złożył Jubilatowi serdeczne gratulacje i zapewnił o życzliwej pamięci inowrocławian. – To dla mnie ogromne wyróżnienie móc złożyć życzenia oraz podziękować Panu Majorowi, którego życie to świadectwo najwyższego umiłowania Ojczyzny.

Przypomnijmy, Wacław Szewieliński (ps. „Zawisza”) to major Wojska Polskiego w stanie spoczynku, żołnierz Armii Krajowej, w szeregach której walczył o wolną i niepodległą Polskę. Po zakończeniu wojny Wacław Szewieliński na stałe osiadł w Inowrocławiu. Jako były żołnierz Armii Krajowej nie uniknął represji i poniżeń. Był aresztowany, szykanowany i niesprawiedliwie posądzany o różne przewinienia.

W wolnej Polsce został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, awansowany do stopnia majora Wojska Polskiego, został także wyróżniony Medalem „Pro memoria”, przyznawanym „za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu”.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Budżet Obywatelski
Sobota, 20-10-2018
Dziś imieniny
Ireny, Kleopatry, Witalisa
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
29
30
31
ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: