Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
Inwestuj Inowrocław
O szpiegach z Inowrocławiem w tle
Poniedziałek,     28 / 08 / 2017

W Inowrocławiu gościła dziś ekipa przygotowująca serial dokumentalny „Polscy szpiedzy”. Przy ul. Toruńskiej przez pewien czas mieszkał i tu rozpoczynał swą karierę zawodową Władysław Mróz, późniejszy agent wywiadu.

Realizacja zdjęć w Inowrocławiu miała za zadanie przybliżyć sylwetkę bohatera. Zdjęcia nagrywano na Rynku oraz w jego okolicach.

- Ładne miasto, ale nie przyjechałem tu z powodu jego urody. Przyczyna jest zupełnie inna. To właśnie w Inowrocławiu Władysław Mróz spędził kilka ważnych lat życia. Czy jego śmierć była faktycznie zemstą przełożonych zgodnie z zasadą, że wywiad nigdy nie wybacza zdrady? – zastanawia się prowadzący serial Marek Zając.

Odcinek o inowrocławskim agencie znajdzie się w drugiej serii cyklu „Polscy szpiedzy”. Przedstawia on losy polskich asów wywiadu na przestrzeni ostatnich stu lat. Pierwsza seria spotkała się z dużym zainteresowaniem widzów i pochlebnymi ocenami historyków.

Władysław Mróz był najsłynniejszym agentem wywiadu w historii miasta, choć z Inowrocławiem związany był tylko na początku kariery, pod koniec lat 40. Następnie służył w UB, a później został oficerem wywiadu. Pod koniec lat 50. wyjechał z żoną do Francji, gdzie był polskim agentem działającym pod pseudonimem „Claude”. Szybko wykrył go francuski kontrwywiad, a osobą, która go wydała, była najprawdopodobniej żona.

Zaczął działać wtedy jako podwójny agent, ale we wszystkim szybko zorientowali się Polacy. Wydano na niego wyrok śmierci. Władysław Mróz został zastrzelony, a jego ciało porzucono na wysypisko śmieci pod Paryżem. Po zastrzeleniu podwójnego agenta, między służbami polskimi i francuskimi rozgorzała „wojna”, która skutkowała zdekonspirowaniem wielu wysoko postawionych agentów.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Budżet Obywatelski
Poniedziałek, 23-07-2018
Dziś imieniny
Sawy, Sawosza, Elisawy
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
30
31
ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: