Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
Inwestuj Inowrocław
Prace Magdaleny Abakanowicz w Galerii Miejskiej
Środa,     06 / 09 / 2017

Już w najbliższy piątek w Galerii Miejskiej przy placu Klasztornym 2 otwarta zostanie wystawa prac znakomitej artystki Magdaleny Abakanowicz. Na ekspozycję złożą się prace z kolekcji CIECH. Była jedną z najbardziej znanych w świecie polskich artystek – zajmowała się rzeźbą, która w jej ujęciu znacznie przekraczała konwencjonalne ramy dyscypliny.

W latach 1950-1954 studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a później na sopockiej PWSSP. Tuż po dyplomie krótko zajmowała się malarstwem - wykonywała monumentalne kompozycje gwaszem na kartonach i płótnach. Szybko jednak odkryła własną drogę… abakany. Te przestrzenne tkaniny intrygują kolorem, fakturą, tematem i techniką, a towarzyszy im kamień, drewno i brąz. Jej światowa kariera rozpoczęła się od nagrody – złotego medalu na Biennale w Sau Paulo w 1965 roku. Zaprezentowana wówczas, autorska wersja gobelinu, została nazwana od jej nazwiska abakanem i rozsławiła polską szkołę gobelinu na całym świecie. Jej prace trafiły do prestiżowych międzynarodowych kolekcji – do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA), Museum Bellerive w Zurichu, Musée des Beaux-arts w Chaux-de Fonds, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Stedelijk Museum w Amsterdamie czy Tate Modern w Wielkiej Brytanii. Od 1979 roku była profesorką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Była członkiem Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Mieszkała i tworzyła w Warszawie. Zmarła 21 kwietnia 2017 roku.

„Pomysł współpracy Grupy CIECH z prof. Magdaleną Abakanowicz i jej zespołem narodził się w Nowej Sarzynie, gdzie zlokalizowany jest jeden z ośmiu naszych zakładów produkcyjnych. To właśnie tam, oprócz środków ochrony roślin, wytwarzane są żywice epoksydowe, które od ponad 20 lat służyły artystce jako materiał do pracy twórczej. Prezentowane na niniejszej wystawie dzieła są wyrazem wdzięczności artystki, która w ten sposób zdecydowała się uhonorować wieloletnią współpracę z Grupą CIECH. Pierwszą przekazaną spółce (w 1995 roku) pracą była „Kobieta w welonie” . W 1999 roku do kolejki dołączył „Epoksydowy zwierz”, w 2007 roku „ANA” i w 2010 r. „Ptak”. Ostatnim podarowanym w 2016 roku przez artystkę dziełem jest rysunek z cyklu „Kwiaty” – mówi Artur Osuchowski, członek Zarządu CIECH.

Na wystawie w inowrocławskiej Galerii Miejskiej zaprezentowane będą prace z kolekcji grupy CIECH. Ekspozycję będzie można oglądać do 14 listopada w godzinach funkcjonowania obiektu, tj. od wtorku do piątku w godz.12.00-18.00 i w sobotę w godz. 10.00-16.00.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Budżet Obywatelski
Niedziela, 27-05-2018
Dziś imieniny
Amandy, Jana, Juliana
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: