Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
Inwestuj Inowrocław
Tablica pamięci Jędrusia Szwajkerta
Wtorek,     01 / 08 / 2017

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza wraz z Janem Ignacykiem z koła Światowego Związku Armii Krajowej odsłonili dziś (w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego) tablicę upamiętniającą Jędrka Szwajkerta – inowrocławianina i jednocześnie najmłodszego powstańca warszawskiego.

Tablica umieszczona została na ścianie frontowej kamienicy przy ul. Solankowej 8. Miejsce to nie jest przypadkowe. To właśnie przy ul. Solankowej 8 urodził się „Jędruś” i do jesieni 1939 r. mieszkał.

Przypomnijmy, w 1943 roku Jędrek, który miał wtedy 10 lat, wraz ze swym starszym o dwa lata bratem Włodzimierzem zostali członkami Harcerskiej Służby Pomocniczej „Zawiszaków” Bloku Cytadela. W powstaniu 11-letni Jędrek ze wszystkich swych sił starał się być pomocnym przy budowie barykady, pomagał w punkcie sanitarnym w budynku gdzie mieszkał przy ul. Mickiewicza 20. Przenosił meldunki i pomagał organizować jedzenie. 29 września Niemcy wtargnęli na ulicę Mickiewicza i nakazali wszystkim mieszkańcom opuścić tamtejsze domy. Znienacka rozpoczął się ostrzał czołgowy do ludzi i wiele osób ranionych zostało odłamkami, w tym ciężko w brzuszek Jędrek Szwajkert. Niemcy nikogo nie pozwolili opatrzyć i odnieść do punktu sanitarnego. Jędrek zmarł niesiony na rękach przez swego tatę.

- Inowrocławianie pamiętają o Jędrku Szwajkercie. W pobliżu kościoła Zwiastowania NMP jest skwer imienia Andrzeja Szwajkerta. A dziś – w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odsłaniamy tablicę, będącą wiadomym symbolem pamięci – mówił podczas uroczystości Prezydent Inowrocławia. Fundatorem tablicy jest Miasto Inowrocław. Jej pomysłodawcą jest radny Grzegorz Kaczmarek.

W uroczystości wzięła m.in. udział harcmistrz Bogumiła Rotmańska z działającego w Szkole Podstawowej nr 11  szczepi im. Jędrusia Szwajkerta.

O godz. 17.00 na Skwerze Sybiraków, przy obelisku upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej, odbędzie się manifestacja patriotyczna. W rocznicowej uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych, członkowie koła Światowego Związku Armii Krajowej i innych organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe, delegacje instytucji i stowarzyszeń. Manifestację rozpocznie dźwięk syren alarmowych, które wybrzmią w całym mieście. Modlitwę za poległych powstańców poprowadzi dziekan inowrocławski ks. prałat Leszek Kaczmarek. Pod obeliskiem, przy którym zaciągnięta zostanie warta harcerska, zapłoną znicze i złożone będą wiązanki kwiatów.

                              

                       

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Budżet Obywatelski
Sobota, 21-07-2018
Dziś imieniny
Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
30
31
ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: