Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
Inwestuj Inowrocław
Galerie:
Rok 2016 w Inowrocławiu na fotografiach
Piątek,     30 / 12 / 2016
Tak mijał 2016 rok w Inowrocławiu
Piątek,     30 / 12 / 2016

Koniec roku to czas nieuchronnych podsumowań. Inowrocławianie mogą ich jednak dokonywać z podniesionym czołem, bowiem ostatnie dwanaście miesięcy było dla miasta niezwykle udanych. Postanowiliśmy przypomnieć najważniejsze wydarzenia z życia miasta.

2016 rok zaczęliśmy bardzo radosną informacją i dobrym sygnałem dla Inowrocławia: Bezrobocie w mieście spadło do rekordowo niskiego poziomu. Liczba osób bez pracy wynosiła wtedy 4798 i była o 4,5 tysiąca niższa, niż w 2002 roku. Co ważne, od początku roku liczba bezrobotnych wciąż spadała i tej zimy wynosiła już o kolejnych kilkaset osób mniej.

W styczniu, dzięki błyskawicznej decyzji prezydenta i radnych, uratowany został Aeroklub Kujawski, któremu groziła konieczność płacenia kilkadziesiąt razy wyższego podatku od nieruchomości. Z kolei ksiądz prałat Leszek Kaczmarek (FOT) cieszył się z corocznej nagrody Instytutu Prymasa Józefa Glempa w uznaniu zasług dla dzieła renowacji świątyni Zwiastowania NMP.

Na początku lutego po raz pierwszy w świadomości mieszkańców pojawiła się wizja Inowrocławskiego Ringu (Podpisanie porozumienia z wójtem Gminy Inowrocław Tadeuszem Kacprzakiem - FOT), czyli inwestycji, która dałaby nowy ciąg komunikacyjny okalający miasto. Są już pierwsze decyzje administracyjne w tej sprawie, więc wszystko idzie w dobrym kierunku.

Ponad sto istotnych kwestii przekazano urzędnikom podczas spotkań z mieszkańcami osiedli Uzdrowiskowego, Starego Miasta, Piastowskiego i Solna. – Część wniosków i propozycji już zrealizowano, inne są w trakcie – podsumowywał kilka dni po spotkaniach prezydent Ryszard Brejza. Już dziś zapraszamy na kolejne spotkania z mieszkańcami, które odbędą się w lutym.

W lutym pochodzący z Inowrocławia Tomasz Wasilewski cieszył się ze zdobycia Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie, a to był dopiero początek sukcesów jego filmu „Zjednoczone stany miłości”.

W marcu do Inowrocławia dotarły kolejne krzepiące statystyki, tym razem dotyczące turystyki. Okazało się, że w 2015 roku nocleg w mieście wybrało ponad 52 tysiące osób, co pod względem stopnia napełnienia miejsc noclegowych w obszarze BIT (Bydgoszcz-Inowrocław-Toruń) usadowiło nas na 1. miejscu! Aż 72 procent gości było mieszkańcami innych województw. Gościliśmy też 1200 turystów zagranicznych.

Kwiecień mijał pod znakiem emocji sportowych. W rąbińskiej hali rozegrano tenisowy mecz Polska – Tajwan w ramach Pucharu Federacji pań. Brak Agnieszki Radwańskiej nie zniechęcił fanów, a trybuny były pełne i gorąco dopingowały nasze zawodniczki. Choć Polska przegrała, to właśnie w Inowrocławiu pokazała się niezwykle utalentowana Magdalena Fręch (FOT), której wróży się wielką karierę. Tego miesiąca w I lidze utrzymali się koszykarze Noteci, a gratulacje składał im również prezydent.

Wiosną ruszył też remont ulicy Kasztanowej, a później dołączono do niego Sobieskiego i Batorego. Dziś wszystkie trzy są odnowione i bardzo radują mieszkańców osiedla Solno. (FOT)

Także w kwietniu w Instytucie Prymasa Józefa Glempa odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Emisariusz Kardynała”. To zapis wspomnień ludzi związanych z niezwykłym wydarzeniem. Niemiecki żołnierz Wehrmachtu Urban Thelen, w czasie II wojny światowej stacjonujący w Inowrocławiu, na prośbę proboszcza miejscowego kościoła św. Mikołaja, ks. Paula Mattauscha, podjął się niebezpiecznej misji uratowania relikwii św. Wojciecha z katedry gnieźnieńskiej.

W maju o Inowrocławiu mówiła cała Polska. Nasze miasto uznano za posiadające najczystsze powietrze. Ranking opublikowała Światowa Organizacja Zdrowia. (FOT)

- Osiągnięte tak wysokie, wyjątkowe miejsce jest skutkiem prowadzonych od kilku lat konsekwentnej proekologicznej polityki władz miasta. Ale dla pewnej równowagi muszę przyznać, że nie spoczywamy na laurach i mamy jeszcze dziś wiele do zrobienia. Są dni, w których słusznie narzekamy na stan powietrza – komentował prezydent Ryszard Brejza.

Drugim ważnym wydarzeniem była wystawa gospodarcza, w której najwięcej mówiono o ekranach ledowych firmy Screen-Led, która wybudowała się na terenie Inowrocławskiego Obszaru Gospodarczego. Wybraliśmy właśnie to miejsce, bo warunki jakie daje nam miasto są dla nas idealne, właśnie tego szukaliśmy – komentował właściciel firmy, Radomir Doberstajn. (FOT)

W maju tłumy mieszkańców bawiły się na pikniku lotniczym. Z kolei cały Inowrocław mógł cieszyć się w związku z 2. miejscem w rankingu Złota Setka Pomorza i Kujaw (FOT). Lokatę tę nadali mu przedsiębiorcy. – Jesteśmy miastem z przyszłością. Oczywiście, nie jesteśmy pozbawieni problemów, ale na tle pozostałych miast województwa kujawsko-pomorskiego jesteśmy postrzegani przez inwestorów jako ośrodek o bardzo dużym potencjale – mówił Ryszard Brejza.

Czerwiec dla mieszkańców kojarzy się od lat z Dniami Inowrocławia i tak też było w tym roku. Na lotnisku pobity został rekord frekwencji, bowiem bawiło się około 25 tysięcy osób. Repertuar dobierano tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. (FOT)

Był też kolorowy jak zwykle festiwal orkiestr dętych, poznaliśmy animatorów kultury oraz pojawiła się nowość – selfie na Rynku.

W czasie wakacyjnego lipca proponowaliśmy czynny wypoczynek, choćby poprzez rajd, w którym uczestniczyło kilkuset inowrocławian. (FOT)

Na Rynku odbył się Art. Ino Festiwal, a w Solankach oczy wszystkich przyciągała kolorowa kanapa, na której zdjęcia zrobiło sobie tysiące ludzi. Świętowaliśmy też posępną rocznicę bitwy pod Mątwami oraz cieszyliśmy się z wygranej miasta w rankingu na najlepszą miejscowość wypoczynkową i rekreacyjną w województwie kujawsko-pomorskim. Wskazało nas 46,8 procent internautów!

W sierpniu wróciliśmy do Inowrocławskiego Ringu, bowiem podpisano porozumienie w sprawie przebudowy ul. Magazynowej, która ma być jednym z jego elementów. W mieście pojawiły się dwie nowe siłownie plenerowe (Rąbin i Piastowskie).

Mieszkańcy z radością obserwowali postępy prac na obwodnicy. Rosły wiadukty (niektórymi z nich już można jeździć) oraz przybywało dróg. Termin otwarcia zbliża się wielkimi krokami. (FOT)

Jeszcze bardziej ucieszyła nas wrześniowa informacja o tym, że trwają prace przetargowe nad drugim etapem obwodnicy.

Z kolei prezydent Ryszard Brejza odbierał we Wrocławiu wyróżnienie tygodnika „Newsweek”. Inni włodarze w głosowaniu wskazali go jako czwartego w kraju. Wyżej byli jedynie prezydenci Sopotu, Nowej Soli i Gliwic. (FOT)

Wrzesień przebiegał w mieście pod znakiem imprez plenerowych. Był niezwykle udany Festiwal Młodych, festiwal smaku w Solankach oraz zlot miłośników Fiata 126p.

Dobre wieści napływały z huty „Irena”, w której gościł prezydent. Okazało się, że po reaktywacji zakładu, w który to proces zaangażowane były mocno władze miasta, w hutę zainwestowano miliony euro, a pracę w niej znalazło blisko 300 osób. (FOT)

W październiku na stadionie im. Inowrocławskich Olimpijczyków gościła młodzieżowa reprezentacja Polski. Co prawda, piłkarze przegrali ze Słowacją, ale zakwalifikowali się do dalszych bojów o mistrzostwo Europy. (FOT)

Z kolei kawalerowie szymborscy odebrali w Krakowie zaświadczenie o tym, że przywołówki są wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. (FOT)

Miesiąc ten był również wyjątkowy za sprawą inauguracji roku akademickiego w już dwóch uczelniach wyższych w mieście.

Listopad przebiegał pod znakiem spotkań. W rąbińskiej hali tysiące inowrocławian uczestniczyło w festynie rodzinnym z gęsiną w tle. (FOT)

Prezydent i pracownicy urzędu spotkali się również z mieszkańcami Mątew i Szymborza. Oba spotkania były bardzo owocne.

- Dziękuję, że tak licznie pojawili się na spotkaniach oraz tak żywo uczestniczyli w dyskusji. To bardzo cieszy, że jest tak duża grupa, która chce decydować o tym, co się dzieje na osiedlu, bo przecież te rozmowy mają wielki wpływ na późniejsze decyzje – mówił prezydent Ryszard Brejza.

Grudzień przebiegał wśród inowrocławian głównie pod kątem przygotowania do świąt, a w mieście pod znakiem przyszłorocznego budżetu. Miasto ma już budżet na 2017 rok. Łącznie przyszłoroczne wydatki inwestycyjne są szacowane na 71,4 mln złotych. - Inowrocław rozwija się i tak staraliśmy się skonstruować budżet, aby umożliwiał on rozwój jak najbardziej dynamiczny. Znaleźliśmy pieniądze na budowę i remonty kolejnych ulic, modernizację szkół i budynków mieszkalnych oraz działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa inowrocławian – wylicza Prezydent Ryszard Brejza.

Tłumy mieszkańców pojawiły się dwukrotnie na Rynku. Pierwszą okazją była nowa propozycja – Kraina Świętego Mikołaja (FOT). Drugą – coroczne Wigilijne Spotkanie Mieszkańców i inauguracja Bożonarodzeniowej Szopki Kujawskiej. W tym roku święto było tym radośniejsze, że w drugi dzień świąt urodził się tam mały baranek.

Rozstrzygnięto też konkurs na Mistera Budownictwa. Wygrały nowy budynek przy ul. Świętokrzyskiej oraz wyremontowany pawilon spółdzielni na Rąbinie.

Tak, w wielkim skrócie, mijał 2016 rok w Inowrocławiu. Mamy nadzieję, że kolejny będzie dla miasta co najmniej równie udany! Życzymy szampańskiej zabawy!

Galerię, w której znajduje się ponad 200 zdjęć z 2016 roku, znajdziecie obok.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Budżet Obywatelski
Poniedziałek, 25-06-2018
Dziś imieniny
Łucji, Witolda, Wilhelma
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: